“Otomotiv sektörü duruşta olmasa ihracatımız çok daha yüksek olacaktı…” KSO Başkanı Zeytinoğlu: Ağustos’ta Türkiye ihracatının yüzde 11’i Kocaeli’den geldi

22 Eylül 2017

Kocaeli Gümrüklerine göre, ağustos ayında Kocaeli’den yapılan ihracat yüzde 8,7 artışla 1 milyar 552 milyon dolar, ithalat ise  yüzde 13,9 artışla 3 milyar 790 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kocaeli’nin ağustos ayı dış ticaret performansını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında Türkiye ihracatının yüzde 11’i ilimizden gerçekleşti. Türkiye’nin ihracat artışında Kocaeli otomotiv sektöründeki yüzde 2,3, kimya sektöründeki yüzde 11,4 ve demir-çelik sektörlerindeki yüzde 26’lık artışların etkisi olduğunu görüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, Kocaeli dış ticaret rakamlarının daha da yüksek çıkmasını otomotiv ihracatındaki aylık dönemsel azalışın etkilediğini belirterek, “Kocaeli ihracatına en fazla katkı sağlayan sektörün otomotiv olduğunu biliyoruz. İlimiz ihracatının hemen hemen yarısını otomotivden gerçekleştiriyoruz. Sezonsal olarak Avrupa’ya bağlı otomotiv sektöründeki bakım duruşları nedeniyle aylık otomotiv ihracatı azaldı Bu azalış ilimiz ihracatının daha da yüksek çıkmasını etkiledi. Hatta ağustos’ta ilimiz ihracatına en fazla katkı kimya sektöründen gelirken otomotiv ikinci sırayı aldı. Bunun yanında demir, çelik, tekstil, makine, elektrik, elektronik gibi birçok sektör ağustosta ihracatını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Yılın sekiz aylık dönemini değerlendiren Zeytinoğlu, “Ocak-ağustos döneminde ilimiz ihracatı geçen yıla göre yüzde 33 artarak 15 milyar 486 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 12 artarak 29 milyar 179 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kocaeli’nin dış ticaret hacmi ise yüzde 18,5 artarak 44 milyar 665 milyon dolar oldu.” dedi.

Paylaş