Kocaeli İhracatta iyi performans gösteriyor

12 Haziran 2013

Kocaeli Sanayi Odası başkanı Ayhan zeytinoğlu,

“Kocaeli İhracatta iyi performans gösteriyor” 

KSO’nün dünkü Meclis toplantısı, KOSBAŞ Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. İdari binası Konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı sonrası konuk konuşmacı olarak Serbest Bölgeler Eski Genel Müdürü Tuğrul Yalçıner katıldı. KSO’nun Meclis toplantısında Özelleştirme çalışmaları başlatılan Derince Limanı ve Cengiz Topel Hava alanı için sembolikte olsa KSO’nun ortak olması konusunda yönetime oy birliğiyle yetki verildi.

KSO’nun Meclis toplantısında ekonomik değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, Sanayi üretimi ve kapasitelerin ekonomide canlanma sinyali vermediğini vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Ağustos ayı Sanayi Üretim Endeksi yüzde -102 olarak bir önceki yıla ve aya göre geriledi. Sürpriz değil. Göstergeler bu gerilemeyi doğruluyor. Rahatlıkla sezonsal olarak açıklayabiliriz.Eylül ayından itibaren tekrar artış bekliyoruz.Sanayinin büyümedeki katkısının giderek azalması bizleri üzüyor.İlk yarıda GSYH’deki payı yüzde 15,9. Bu koşullarda sürdürülebilir büyüme pek mümkün olmayabilir.Büyümemizin ayrıntılarını daha iyi ele alıp ihracat ile büyüme modelini başarmalıyız”

Kapasitelerde son dört aydır durağanlık olduğunu belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, enflasyonun gerilemeye devam ettiğini kaydederek, “Bir sonraki ayda TÜFE’de baz etkisi azalacağından yıllık enflasyonda gerileme olacağını tahmin ediyoruz.ÜFE’nin ise baz etkisinden dolayı yükseleceğini tahmin ediyoruz”
Yurt geneline göre Kocaeli’nin ihracatta daha iyi performans gösterdiğini açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Sanayicilerimizi kutluyorum.Dönemsel olarak, ilk 9 aylık verilere göre; İhracat yüzde 14,3 , İthalat yüzde 6,5 arttı.

Yıllık cari açık maalesef Aralık ayından bu yana yükseliyor (Yıllık cari açık – 55,8 milyar dolar)
İthalattaki yavaşlama ve Avrupa ekonomilerindeki iyileşmenin etkisiyle, önümüzdeki dönemde gerilemesini bekliyoruz. Cari açık bir taraftan büyümeye katkı sağlıyor”
Haziran ayında işsizlik oranının yüzde 8,8 olarak açıklandığını belirten Başkan Zeytinoğlu, “Bu oran tahminlerimizin üzerinde gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde işsizlikte gerileme olmayabilir. Endişe duyuyoruz. Oysa sanayinin gerek vasıflı, gerekse vasıfsız eleman talebi var.Yapısal sorunlara bağlıyoruz”
SANTEK’13 fuarını çok başarılı atlattıklarını belirten Zeytinoğlu, 10 binin üzerinde ziyaretçi geldiğini kaydetti. Eşleştirme ekinliklerinde yabancı firmaların Türk firmalarla görüşmeler yaptığını ifade eden Zeytinoğlu, “16 farklı ülkeden 60 firma 90 Türk firması ile bir araya geldi. 300’ün üzerinde ikili iş görüşmelerine katıldılar. Bölgede bu kapsamda ilk kez böyle büyük bir etkinlik yapıldı. Bundan sonraki amacımız SANTEK Fuarını Match4Industry etkinliğini birer markaya dönüştürmek ve sürdürülebilir”

Önümüzdeki dönem önemli bir etkinlikleri olduğunu açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Aralık ayında sektörel performans değerlendirme organizasyonumuzu düzenleyeceğiz. Arkadaşlarımız gerekli duyuruları yaptılar. Doğu Marmara bölgesindeki sanayi kuruluşlarımızın katılımız ile gerçekleşecek organizasyona katılımlarınızı bekliyoruz. (başkanın konuşma metni için tıklayınız)

KSO Meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak olarak katılan Serbest Bölgeler Eski Genel Müdürü Tuğrul Yalçıner , genel olarak Serbest Bölgelerimiz ve özelde Kocaeli Serbest Bölgesi hakkında görüşlerini aktardı.

Yalçıner, Kocaeli Serbest Bölgesinin, ülkemizde faaliyet gösteren 19 serbest bölge arasında, 2012 yılı sonu itibarıyla toplam ticaret hacminde, önemli oranda pozitif gelişme gösteren 2 serbest bölgeden biri olduğunu ve yine içinde bulunduğumuz yılın ilk altı ayında da, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 9 oranında bir artış olduğunu gözlemlediğini ,o bakımdan Bölge’nin mevcut doluluk oranı da dikkate alınarak, genişleme alanlarının temini yönünde çalışma yapılmasında yarar gördüğünü söyledi.

ksohaber81

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

ksohaber82

Serbest Bölgeler Eski Genel Müdürü Tuğrul Yalçıner

ksohaber83

Kocaeli Sanayi Odası Ekim Ayı Meclis Toplantısı KOSBAŞ Konferan salonunda yapıldı

ksohaber84

KSO Meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve KSO Başkanı Zeytinoğlu, konuk konuşmacı Yalçınere plaket verdiler.

Paylaş