Kocaeli Sanayi Odası, “9.Sektörel Performans Değerlendirme” ödülleri sahiplerine verildi

29 Kasım 2016

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen “9.Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” ödül töreninde başarılı sanayicilere ödülleri verildi.

Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren başarılı sanayi kuruluşlarının ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen organizasyonda “Büyük Ölçekli Kuruluşlarda  Belgin Madeni Yağlar Tic. Ve San.A.Ş, KOBİ dalında ise Cryocan Basınçlı Kaplar Endüstriyel Tesisler San. ve Tic. Limited Şirketi” kazandı.

Wellborn Luxury Hotel’ de düzenlenen ödül törenine; Kocaeli Valisi  Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı  Halim Mete, Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı  Semih Barış, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, Sakarya, Yalova, Düzce ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ve sanayiciler katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, amaçlarının; ülke ekonomisine katkı sağlayan firmaları ödüllendirmek ve onları çizgi üstüne çıkarmak olduğunu vurgulayarak, “Sektörel Performans Değerlendirmesine başvuran firmalarımızı; 7 kategoride olmak üzere, 360 derece değerlendiriyoruz. Bu kategoriler; Verimlilik, İstihdam, Yenilikçilik ve Markalaşma, Finansal Sonuçlar, Dış Ticaret, Topluma Katkı ve Çevre, Çalışanların Geliştirilmesi ve Bilinçlendirilmesidir.

Bu yılki organizasyonumuzda  firmalarımızın Kadın ve engelli istihdamı sağlamamış olmalarına da ağırlık verildi. Ödülün yanı sıra, organizasyonumuza katılan tüm firmalarımızın en önemli kazanımı, PWC danışmanlığı ile Doğu Marmara ABİGEM tarafından verdiğimiz geribildirim raporudur.

Firmalarımız bu rapor ile; iyileştirmeye açık alanlarını, sektörlerinde kendilerini kıyaslama ve eksikliklerini giderme imkanı bulabiliyorlar.

Bu nedenle aslında yarışmaya katılan firmalarımızın her biri birer kazanandır.” dedi.

Törende söz alan TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, “Kocaeli Sanayi Odamız, bu törenle sizlerin değerini nasıl takdir ediyor, ödüllendiriyorsa, tüm Türkiye’nin ve özelliklede kamu idaremizin, sizlerin kıymetini bilmesini, sizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü bu çağın basit bir gerçeği var. Ülkelere rekabet gücünü şirketleri kazandırır. Şirketlerin ne kadar güçlü, müteşebbisin ne kadar başarılıysa, ülkende, ekonominde o kadar ileri gider.” dedi.

TOBB ve Oda/Borsa camiası olarak, bu vizyonla, iş ve yatırım ortamını geliştirmeye odaklandıklarını kaydeden TOBB Başkan Yardımcısı, “İstihdam maliyetini azaltma anlamında TOBB olarak çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. Siz nitelikli çalışan ihtiyacınızı Odanıza/Borsanıza söylüyorsunuz. İŞKUR da mesleki eğitim kursu açarak bu talepleri karşılıyor. Yetiştirip size gönderiyor. Size hiçbir maliyeti yok. Üstelik 4,5 yıla kadar sigorta işveren payını ödemeyeceksiniz. Yani sigorta prim maliyetinizi yarıya indiriyoruz.

İkinci olarak, Maliye Bakanımızla tüm vergi mevzuatını ele alıyoruz. 2010’dan bu yana dile getirdiğimiz 2 konu vardı. Birincisi, vergisini düzenli ödeyenlerin ödüllendirilmesi. Bakanımızla mutabık kaldık. Belli bir oranda indirim gelecek. İkincisi, damga vergisinin tamamen kaldırılması. Şimdilik kısmi iyileştirme yapıldı. Mesela artık sözleşme nüshalarının her biri için değil, tek bir nüsha için damga vergisi ödenecek. Tamamen kalkması için Maliye nezdinde takibimiz sürüyor.

Finansman konusunda 2 önemli adım hayata geçiyor. Kredi Garanti Fonu’na Hazine desteğinin 1 milyardan 2 milyara çıkmasını sağladık. Kapsamını da genişlettik. Eximbank ve KOSGEB için de kefalet sağlıyor. Üstelik KGF’ye gitmenize de gerek yok. 21 banka ile anlaşmalı kredi kullanacağız Bankadan başvurun. Size kefil olalım. Ve nihayet, Çek’e itibarını yeniden kazandırıyoruz. Yılbaşından itibaren karekodlu çek zorunlu hale geliyor.Yani çek üzerindeki sisli hava dağılacak, ne risk aldığımızı önceden bilip, ona göre hareket edebileceğiz.” dedi.

Törende son konuşmayı yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu , “Kocaeli sanayi odamızın 9’ncu Sektörel Performans Ödülleri töreninde sizlerle birlikte olmaktan ve bu ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Türkiye büyük bir ülke, biz geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzde her geçen gün gelişerek, güçlenerek ve şüphesiz bütün bir birikimimiz ile birlikte iddiamızı ifade ederek yürüyoruz. Bizler her zaman ve her dem adaleti ve hakkaniyeti kabul eden ama haksızlığı kabul etmeyen bir tavrın temsilcileriyiz. Şüphesiz ki geleceğe doğru büyük yürüyüşümüz, bütün dostlarımızla işbirliğini, karşılıklı dayanışmayı ve şüphesiz bütünleşmeyi içermektedir. Bilinmelidir ki Türkiye büyük bir millet olarak artık iradesiyle karar veren, çerçeve içinde kalması beklenilen değil, adil ve hak edilen bir kararı ortaklaşa alan ve buna katkı koyan bir devlet ve millettir. Cumhuriyetin kazanımlarının en büyüğü de bu ülkenin bir Cumhuriyet idaresi olarak milletin egemenliğine dayanan ve milletin egemenliğinden kaynaklanan bir güçle, kararlılıkla yoluna devam etmesidir. Amacımız, heyecanımız devletimizi payidar, insanımızı bahtiyar eylemektir. O da şüphesiz gelişmiş kalkınmış güçlü bir Türkiye demektir. Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşüne Kocaeli olarak birçok önemli ve anlamlı zenginlik, derinlik ve birikimler katıyoruz. Bugün Kocaeli tek başına Türkiye’nin üretim ve imalat sanayisinin  yüzde 20 sini üreten, stratejik bütün sektörlerde başat ve belirleyici bir perspektifte zenginlik katan büyük bir şehirdir. Sadece üretmekte yetmiyor. Bilgi ekonomisinde ve bilişim temelinde üretimi değiştirmeniz ve dönüştürmeniz, katma değeri yüksek ürünler dalına geçmeniz ve bu perspektifte bir vizyonu elinize alarak gayret göstermeniz gerekmektedir. İnsanımızı eğitmemiz lazım, eğitilmiş insan gücüyle geleceğe dönük mesleklerle yenilikçilik temelinde insan üzerinden geleceği tanımlamamız lazım. Bugün ödül alan firmalarımız öncü kuruluşlar olsa da,  bir büyük başarı, tekil ve kurumsal değil bütünsel olarak gerçekleşmedikçe hedeflerimize erişmemizin çok zor olduğunu biliyoruz. Bu sadece istemekle de olmaz, gayret göstermemiz gerekmektedir. Türk vatandaşı olarak bu ülkenin gücünü temsil eden ve güvenini teyit eden bir buluşma olarak bu buluşmada sizlerle birlikte olmaktan çok büyük keyif aldığımı belirtmek istiyorum. Ödül hak eden ve her perspektifte Ülkemiz adına katkı koyan hepinize çok teşekkür ediyorum bu duygularla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek ödül alan firmaları tebrik etti.

Kocaeli  Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul günün anısına Vali Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete’ye  plaket takdim ettiler.

Ödül alan firmaların listesine ulaşmak için tıklayınız.
Ö
dül töreni fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş