KOCAELİ SANAYİ ODASI AĞUSTOS AYI MECLİSİ YAPILDI

Paylaş

KOCAELİ SANAYİ ODASI AĞUSTOS AYI MECLİSİ YAPILDI

Kocaeli sanayi Odası’nın Ağustos ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantının  başlangıcında 17 Ağustos Depremi Şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Toplantının sonunda Sualtı Fotoğrafçısı ve Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, l7 Ağustos Marmara Depreminin yıldönümünde depremin sualtındaki izlerini görüntülemesiyle ilgili sunum yaptı. Daha sonra “Derinlerdeki Acı “ adlı fotoğraf sergisi açılışı yapıldı.

KSO Meclis  toplantısı’nda ,Türkiye olarak zor bir dönemden geçtiğimizi vurgulayan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “15 Temmuz Cuma gecesi, hain’ bir darbe girişimi yaşadık. O uzun gecede, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Başbakanımız, ordumuz, siyasetçi ve bürokratlarımız, emniyet güçlerimiz, medya, sivil toplum örgütlerimiz ve tankların yolunu kesen halkımızla, demokrasi adına dünyaya örnek olacak bir sınav verdik. Türk milletinin kararlı duruşu ve sarsılmaz direnci ile darbe girişimi, çok şükür kısa sürede püskürtüldü.

Milletimizi, milli kurumlarımızı, demokrasimizi hedefleyen, bu alçakça kalkışmanın bastırılmasıyla, Türkiye tam anlamıyla uçurumun kenarından döndü.

İş dünyası olarak ‘anında’ karşı çıktığımız darbe girişimi sırasında 62’si polis, 5’i asker, 173’ü sivil, 240 insanımızı şehit verdik. Olaylarda bin 535 vatandaşımız yaralandı…

Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

Darbe girişimi sonrasında çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile kritik pozisyonların nasıl ele geçirilmiş olduğu ortaya çıktığını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu ,”Bu  hain kalkışmanın önlenmesinin ardından, 20 Temmuz tarihi itibariyle, 3 ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Anayasal düzeni ve demokrasiyi ortadan kaldırmaya kalkışan darbecilerin ve darbe destekçilerinin kökünün ‘hızla’ kazınması, yuvalandıkları kurumların temizlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Hükümetimiz halen bu çalışmaları sürdürüyor. Hükümetimizin gayretleri ve iş dünyasının destekleri ile Türkiye’nin en kısa sürede toparlanacağına inanıyoruz.

Bu süreçte kısa zamanda içeride demokrasi ve özgürlükler teminat altına alınmış, ekonominin işleyişi normalleşmiştir” Darbe girişiminin ekonomideki tahribatının da ortadan kaldırılacağı önümüzdeki dönemde, bu yapının ekonomik hayattaki uzantılarının da temizlenmesiyle haksız rekabetin azalacağını, ekonomide şeffaflığın artacağını, fırsatlara erişim noktasında adalet olacağını, bu yapının iş dünyasındaki kendi uzantılarına yönelik kayırmacılığın sona ereceğini düşündüğünü açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu süreçte evrensel hukuk ilkelerinin titizlikle uygulanması, boşalan kamu kadrolarının takviyesinde   ‘liyakat’ın tek kriter olması Türkiye’nin hızla toparlanmasına ivme katacaktır.Ayrıca iktidar ve muhalefet ilişkilerinde gözlenen uzlaşmanın da Türk siyaset iklimine ve sorunların daha hızlı çözülmesine olumlu katkıları olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde iş dünyası olarak hedefimiz, küresel rekabeti artırmaya yönelik yeni reformlarla, Türkiye’nin, özel sektör öncülüğünde daha da güçlenmesini sağlamak olacaktır. Bu kapsamda hükümetimizin üzerine düşenleri yaptığını görüyoruz”

Cumhurbaşkanımızın Rusya ziyaretinden özellikle ticari ve ekonomik ilişkilerimiz açısından olumlu sonuçlar çıktığını kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu,”Rusya kapısının açılıyor olması bizler için çok önemli. En önemli ticaret partnerlerimizden biri olan Rusya, bu yıl  ihracatımızda ilk 20 ülke arasında yer almıyor” İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesini açıkladığını sözlerine ekleyen Başkan Zeytinoğlu, “Türkiye’nin İkinci 500 büyük listesinde 52 firmamız bulunuyor. 4 firmamız ilk 500’den ikinciye düştü. (Geçen yıl → 49 idi). İlk 500 büyük firma içerisinde 80 firmamız yer alıyordu. Böylece, Türkiye’nin en büyük 1000 işletmesi içerisinde, Kocaeli’nden toplam 132 firma yer almış oldu. Yani Türkiye’nin büyük işletmelerinin yüzde 13’ü Kocaeli’li. Bu sonuç bizim imalat sanayi ve vergi oranlarımızla da örtüşüyor” Ayhan Zeytinoğlu’nun detaylı konuşma metnine ulaşmak için tıklayınız

BİZİMKÖY’E KATKI SAĞLAYAN KURULUŞLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı sonunda KSO’nun sosyal sorumluluk projesi olan “Bizimköy Engelliler  Üretim Merkezi” ne katkıda bulunan  Kemal Saraç (Yücel Boru), Mehmet Ali Kartal (Kartal Bombe),Birol Bozkurt(Evren Zincir),Hasan Şerefhan(DYO)  firmaları ile Gölcük ilçesi Barbaros Hayrettin Lisesi ve Başiskele ilçesi Sepetlipınar İlköğretim okulunun tadilatına destek veren Cahit Aşkın ve Mustafa Türker (Çolakoğlu Metalurji ) firmasına KSO Başkanı Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Tuğrul tarafından Plaket verildi.

“DERİNLERDEKİ ACI”

Sualtı Fotoğrafçısı ve Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17. yıldönümünde sıradışı bir projeye imza attı. Yürüttüğü titiz ve özverili çalışmayla depremin sualtındaki izlerini kamerası ‘Poyraz’ ile görüntüleyen Tahsin Ceylan, eserlerini Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) desteğiyle gün yüzüne taşıdı.  Sanatçı Ceylan’ın ‘Derinlerdeki Acı’ ismini verdiği sergi ile ilgili sunumunun ardından,  50 fotoğraflık sergisi, depremin yıldönümü olan  17 Ağustos günü Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Sergi Salonu’nda açıldı. Açılışa Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Tahsin Tuğrul, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özen, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Süleyman Yağlıtaş, Değirmendere Sualtı Kulübü Başkanı Murat Kulakaç, Kocaeli Sanayi Odası Meclis üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Aynı zamanda Dünya Afetle Mücadele Örgütü’nün Sualtı Arama Kurtarma Eğitmeni olan Tahsin Ceylan, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sadece birkaç saat sonra deprem bölgesine geldiğini ekibi ile birlikte gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını belirtti. Bu esnada kamera ile depremin sualtındaki izlerini de sürdüğünü ifade eden Tahsin Ceylan, National Geographic ve Discovery Channel’ın depremi tüm dünyaya bu görüntülerle duyurduğunu söyledi.

Arama-kurtarma çalışmalarında çok sayıda trajik sahneye şahit olduğunu ifade eden Tahsin Ceylan, şunları söyledi: “Gölcük, Halıdere, Kavaklı sahillerinde denizden çok sayıda cansız beden çıkardık. Denizin altı evler, otomobiller, insanlarla doluydu. Bugün açılışını yaptığımız bu sergiyi, o gün yitirdiğimiz insanların anısına atfediyorum. Dilerim bir daha böyle derin acılar yaşamayız. Bu sergiye destek olan Kocaeli Sanayi Odası’na ve her türlü teknik ekipman desteğini sağlayan DESSAT’a da ayrıca teşekkür ediyorum.”

Fotoğrafları depremden sonra oluşan ve ‘Batıkşehir’ olarak adlandırılan Değirmendere’de çektiğini söyleyen Tahsin Ceylan, bölgenin sualtı müzesi konumunda olduğunu ifade etti. Kaybolan yaşamların başka canlılara hayat verdiğini dile getiren Ceylan, “Çınar ağaçları depremden bu yana hala dimdik ayakta duruyor. Bölge doğal bir resif konumunda. Canlılığın arttığına şahit oluyoruz.” diye konuştu.