Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu B-20 Türkiye Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu Başkanı

15 Haziran 2015

  • Türkiye’nin 2015 Dönem Başkanlığını yaptığı G-20 bünyesindeki iş dünyasını bir araya getiren B-20 Türkiye oluşumunun altı çalışma grubundan biri olan  “Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu” başkanlığını Ayhan Zeytinoğlu yapacak.

Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu; kamu alımlarında şeffaflık, rüşvetle mücadele, tedarik zincirindeki yolsuzluk gibi konularda yapısal sorunları düzeltmeye yönelik G-20’ye tavsiyelerde bulunacak.

Zeytinoğlu, 16-17 Nisan tarihlerinde Washington’da düzenlenecek olan B20 toplantısına, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte katılacak. Toplantıda İstihdam, Yolsuzlukla Mücadele, Ticaret, Finans, Alt-yapı ve Yatırım konuları görüşülecek.

B20 Oluşumu Nedir?

2008’de yaşanan küresel krizin devam etmesi nedeniyle bu süreçte sadece G20 ülkelerinin liderlerinin değil, ekonominin çarkları döndüren G20 ülkelerinin iş dünyasının da müzakere sürecine dahil olması ve liderlere görüşlerini aktarması gerekli görülmüştü. Bu ihtiyaç sonucu B20 oluşumu kurulmuş ve ilk zirvesi 2009 yılının Mart ayında Londra’da gerçekleştirilen G20 zirvesiyle birlikte yapılmıştır.

B20 Türkiye Çalışma Grubu Başkanları

“Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu Başkanı” Ayhan Zeytinoğlu, “Ticaret Çalışma Grubu Başkanı” Güler Sabancı, “Altyapı ve Yatırımlar Çalışma Grubu Başkanı” Ferit Şahenk, “Büyümenin Finansmanı Çalışma Grubu Başkanı” Hüsnü Özyeğin, “İstihdam Çalışma Grubu Başkanı” Ali Koç ile “KOBİ’ler ve Girişimcilik Çalışma Grubu Başkanı” Melih Yurter’dir.

Paylaş