Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “İlimiz ihracatı yılın başından bu yana kademeli artıyor”

6 Nisan 2017

Kocaeli Gümrüklerine göre, mart ayında Kocaeli ihracatı yüzde 14,1 artarak 1,92 milyar dolar ve ithalatı yüzde 3,3 artarak 3,77 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mart ayında ilimizden 1,92 milyar dolar ihracat ve 3,77 milyar dolar ithalat yapıldı. Ocak ayından bu yana kademeli olarak artış gösteren ihracatımızın en yüksek mart ayı gerçekleşmesi olduğunu görüyoruz. İlimizin öncü sektörlerinden otomotiv ve kimya başta olmak üzere demir, çelik, elektrik, elektronik gibi birçok sektör mart ayında ihracatını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor. Yılın ilk çeyreğindeki ekonomik canlanmayı ilimizde de memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Kocaeli’nin ilk çeyrek dış ticaret gerçekleşmelerini değerlendiren Zeytinoğlu, “İlk üç aylık dönemde ihracatımız yüzde 16,1 artarak 5,16 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 11,6 artarak 9,72 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlimiz aynı dönemde Türkiye ihracatına yüzde 13,6 katkı sağladı. Arzumuz ihracat artış ivmesinin korunarak ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlamasıdır.” dedi.

Paylaş