Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Kapasite kullanım oranlarındaki artış sanayici olarak bizleri sevindirdi”

24 Nisan 2017

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre nisan ayı kapasite kullanım oranı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayı kapasite kullanım oranı bir önceki yıla göre; Kocaeli’de yüzde 71,1’den yüzde 71,4’e 0,3 puan, Türkiye’de yüzde 77’den yüzde 78,4’e 1,4 puan arttı. Bununla birlikte bir önceki aya göre; Kocaeli’de yüzde 70,7’den yüzde 71,4’e 0,9 puan ve Türkiye’de yüzde 76,7’den yüzde 78,4’e 1,7 puan arttı. Kapasitelerdeki artışı memnuniyet verici buluyoruz ve bunun daha da üst seviyelere çıkmasını umuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Nisan ayında İlimiz ve Türkiye genelinde sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranlarındaki makas açıldı. Bunun sebebi kapasite kullanım oranı istatistiklerinin ağırlıklandırma yöntemini değiştirilmesidir.” dedi.

Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranlarında hem geçen yılın aynı dönemine, hem de geçen aya göre artış olduğunu belirten Zeytinoğlu “Firmalarımızın yüzde 63’ü kapasite kullanım oranlarının geçen aya göre arttığını belirtti. Dokuz aydır ortalama yüzde 70 düzeyinde olan ilimiz sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının nisan ayında Türkiye ile birlikte artışa geçtiğini ve yüzde 71’in üzerine çıktığını görüyoruz. Sezonsal olarak önümüzdeki aylarda kapasitelerdeki artışın devam edeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, Türkiye geneline paralel Kocaeli’de otomotiv, metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite kullanımlarının ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 27’si, mayıs ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 57’si ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 16’sı azalacağını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 22’si dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 67’si sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 11’i ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

Paylaş