Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Umarız enflasyondaki yükseliş geçicidir.”

3 Ocak 2017

TUİK tarafından açıklanan ‘sürpriz’ aralık ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyondaki yükselişin geçici olmasını temenni ederek, “Döviz kurlarındaki artış maliyetleri ve enflasyonu tetikledi. Dövizdeki bu artış geçen ay enflasyona yansımamıştı. Bu ay yansımasını gördük. Özellikle ÜFE’deki aylık yüzde 2,98 ve yıllık yüzde 9,94 düzeyindeki yükseliş önümüzdeki ay TÜFE’yi de yüzde 9’un üzerine çıkartabilir. Temennimiz bu yükselişin 2017’nin tamamına yansımamasıdır.” dedi.

Tüketici enflasyonunda Orta Vadeli Program’da yer alan yıllık hedefin aşıldığına dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu: “Aralık ayı yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,53 olarak gerçekleşti. Aralık ayında enflasyonun yükseleceğini bekliyorduk. Geçen ay ÜFE’de döviz kurları kaynaklı fiyat artışı maliyet enflasyonuna işaret olduğundan, bunun yansımalarını TÜFE’de göreceğimizi bekliyorduk. 2016 Orta Vadeli Program’da öngörülen hedef aşılarak 1 puanlık sapma yaşandı. Önümüzdeki ayda da enflasyondaki artış eğiliminin devam edeceğini tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Üretici fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 9,94 artarak bu yılın en yüksek düzeyine ulaştığını belirten Başkan Zeytinoğlu, “Sektörlere göre üretici fiyat endeksine baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü dışında tüm sektörlerde artış olduğunu görüyoruz. Ana sanayi gruplarında ise yıllık en fazla artışın yüzde 13,83 ile ara mallarında, aylık en fazla artışın yüzde 5,1 ile enerji mallarında gerçekleştiğini görüyoruz. Üretim maliyetleri açısından sanayiciler için üretici fiyatlarındaki enflasyonu çok önemsiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş