Kocaeli Sanayi Odası, Gölcük Donanma Komutanlığı Yetkilileri ile Üyelerini “Savunma Sanayi Tedarikçi Günü Etkinliği”nde Bir Araya Getirdi

18 Şubat 2016

Kocaeli Sanayi Odası, İlimizde savunma sanayinin gelişimi amacıyla bugüne kadar attığı adımları daha da ileriye götürebilmek için Gölcük Donanma Komutanlığı yetkilileri ile savunma ve havacılık sanayinin tedarikçisi olabilecek üye firmalarını KSO’da bir araya getirdi.

Tedarikçi Günü Etkinliği’nin açılış konuşmasını yapan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Oda olarak; şehrin ekonomik göstergelerinde önemli bir paya sahip olan ve Gölcük’te bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın İlimiz için bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Söz konusu Komutanlık ile birebir görüşmeler doğrultusunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı işbirliği ile Üyelerimizin ilgili Komutanlığa tedarikçi olabilmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN’ı iki yıldır (2013 ve 2014) “Yerli Üretimi Arttırmak” için Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK)’nda ağırlıyor ve fuar alanında yerlileştirilecek ürünlerini sergilemelerini sağlıyoruz. Amacımız; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yerli malzeme oranını arttırabilmek, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin İlimizdeki yerli sanayi imkânları ile üretilebilirliğini tespit etmek ve yurtiçinden temin edilen malzemelerde rekabet ortamını tesis etmektir.” dedi.

“Savunma sanayine tedarikçi olabilecek firmalarımızı kümelemeye yönelik bugüne kadar yürüttüğümüz bu çalışmalarımızı 2016 yılından itibaren daha somut ve sistematik hale getirmek için çaba içindeyiz. Bu kapsamda ilk olarak savunma sanayine tedarikçi olabilecek firmalarımızın envanterini çıkarmak için anket çalışması yaptık. Bugün burada bulunan firmalarımızın hepsi bu envanterde yer almaktadır. İkinci aşamada ise bu envanterde yer alan siz firmalarımızı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilgili birimleri ile bugün olduğu bir araya getiriyoruz. Bundan sonraki aşamada ise hedefimiz yerlileştirilmesi planlanan malzeme ve ekipmanları üretebilecek firmalarımız ile birebir görüşmeler organize etmektir. Ayrıca aynı çalışmamızı eş zamanlı olarak ASELSAN ile birlikte de yapıyoruz.” diyerek konuşmasına devam eden Zeytinoğlu, Donanma Komutanlığı’na destekleri konusunda teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından Envanter Kontrol Merkezi Komutanı İkmal Albay Murat Erhan Donanma Komutanlığı’nın hali hazırda devam eden projeleri, yerlileştirilmesi planlanan malzeme ve ekipmanlar ile yerlileştirme projesi kapsamında bundan sonra takip edilecek yol haritası konularında katılımcılara bilgi aktardı.  Soru-cevap bölümü ile etkinlik tamamlandı.

Paylaş