Kocaeli Sanayi Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

8 Haziran 2015

Zeytinoğlu, “Yeni hükümet bir an önce kurulmalıdır”

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Haziran ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 7 Haziran  Milletvekili Genel seçimlerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını dileyerek hükümetin bir an önce kurulup ekonomi gündeminin öne getirilmesini istediklerine vurgu yaptı. Zeytinoğlu, “Seçimler bitti. Biz sanayiciler olarak bir an önce hükümetin kurularak ekonominin olması gereken yerde olmasını arzu ediyoruz. Tek iktidarlı AKP döneminden sonra ülkemizin gerekli uzlaşmayı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu, ekonomik değerlendirmelerine Mayıs ayı ortasında başlayan iş bırakma eylemlerine değinerek başladı. Bu eylemlerin geçtiğimiz Perşembe günü bittiğini belirten Zeytinoğlu, ”İlimizde başta FORD OTOSAN olmak üzere 18 firmamız eylemlerden etkilendi. Mayıs ayı içerisinde duruşlar nedeniyle Türkiye genelinde 500 milyon dolar ve Kocaeli’de 100 milyon doları aşan üretim kaybı yaşandı. Umarız bir daha benzer eylemler yaşanmaz.” dedi.

İşsizlik oranının yüzde 11,2 olduğunu kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bahar aylarının başlamasıyla ve baz etkisi ile işsizlik azalmaya başladı. Bunun önümüzdeki aylarda da devam edeceğini düşünüyoruz. Bir evvelki aya göre işsizlik oranındaki gerilemeyi olumlu değerlendiriyoruz. Umarız işsizlik oranımız yılın ortasında tekrar tek haneli rakamlara düşer.” dedi.

İtalya’da 9-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Dünya Odalar Kongresi’ne katılacaklarını söyleyen Zeytinoğlu, “Odamız Bizimköy projesi, WCF’in düzenlediği en iyi proje yarışmasında “En İyi İş Yaratma, Geliştirme” kategorisinde, finalist olarak seçildi. Bu yarışmanın sonucu,  İtalya’daki Dünya Odalar Kongresi töreninde açıklanacak. Ben de 11 Haziran’da kongrede Bizimköy’ü anlatan bir sunum yapacağım.” dedi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız)

ERTÜRK, “KOCAELİ’DEN MELEK YATIRIMCILAR BEKLİYORUZ”

KSO Meclisine konuk konuşmacı olarak katılan T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler Kambiyo Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakan Ertürk, “Melek Yatırımcı” konusunda sunum yaptı. Ertürk, konuşmasında “Neden Melek Yatırımcılık”, “Melek Yatırımcılarda desteklenen şirketler” ve “Gelişmiş ülkelerde Melek Yatırımcılık” konularında bilgi aktarımında bulundu. Ertürk, Türkiye’nin Melek Yatırımcılık konusunda emekleme aşamasında bulunduğunu vurgulayarak “Bugün ülkemizde Melek Yatırımcı sayısı 315‘dir. Bunlardan 306’sı lisanslıdır.” diyerek Kocaeli’den Melek Yatırımcılar beklediklerini vurguladı.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler Kambiyo Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hakan Ertürk’ün sunumuna ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş