Kocaeli Sanayi Odası Heyeti, Bakan Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında gerçekleştirilen “Yatırımcı Gözüyle Çevresel Etki Değerlendirme Toplantısı”na iştirak etti

26 Temmuz 2016

KSO Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Kanık, Çevre ve Kalite Uzmanı Aynur Hacıfettahoğlu ve İş Geliştirme Memuru Yasemin Nur Yüce’den oluşan heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Bakan Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında gerçekleştirilen “Yatırımcı Gözüyle Çevresel Etki Değerlendirme Toplantısı”na iştirak etti.

Çevre yönetiminin en etkin aracı ve yatırımcının da yol haritası olan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci, gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesi, olumsuz etkiler ortaya çıkmadan önce önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için gerekli önlemlerin tespit edilmesi kapsamında yürütülen çevre sorunlarını tespit ve önleme çalışmalarını içerir

Bu kapsamda yatırımcıların yaşadığı sorunların ele alındığı “Yatırımcı Gözüyle Çevresel Etki Değerlendirme Toplantısı” Bakan Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış ile TOBB, TÜSİAD, TİM, Kocaeli Sanayi Odası, Ankara Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Kayseri Sanayi Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Adana Sanayi Odası ve Konya Sanayi Odası’nın yetkililerinin katılımı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda; ÇED sürecinin daha etkin, daha hızlı ve daha sağlıklı yürütülmesi için yatırımcıların ÇED sürecinde karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Özellikle; kapasite artışları, sürecin uzunluğu ve karmaşıklığı, İnceleme Değerlendirme Komisyonu ve oluşumu, Çevrimiçi ÇED süreci yönetim sistemi ve İllere göre farklılık gösteren uygulamalar gibi konular ele alındı. Bu kapsamda katılımcılardan gelen sorunların ve önerilerin değerlendirilerek en yakın sürede Bakanlık tarafından bir çalışma yapılacağı ifade edilerek toplantı sonlandırıldı.

Paylaş