Kocaeli Sanayi Odası “Kasım” ayı Meclis toplantısı yapıldı

28 Kasım 2018

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Kasım ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda yapıldı.

Toplantıda, KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekonomik değerlendirmelerle başladığı konuşmasında, “Ülkemizde ekim ayında 15,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilerek tüm yılların rekoru kırılmıştır. İthalatın ise yüzde 23,5 azalarak 16,3 milyar dolar gerçekleşmesi sonucu dış ticaret açığı 529 milyon dolara geriledi. Yıllık ihracatımız ise bir önceki yıla göre   yüzde 7,8 artarak 166,8 milyar dolara yükseldi. Kur artışları ihracata olumlu ivmelenme kattı.” dedi.

Yıllık cari açığın eylül ayında 46,1 milyar dolara gerilediğini belirten Zeytinoğlu, “Aylık 1,8 milyar dolar cari fazla gerçekleşti. Bunu kur artışlarının pozitif etkisi olarak görüyor ve ekim ayında da cari fazla bekliyoruz.” dedi.

“İlimiz ekim ayında da ihracatta rekor kırmaya devam etti.” diyen Zeytinoğlu, “Ekim ayında ilimizde ihracatın ithalatı karşılama oranı tarihinde ilk defa yüzde 79 seviyesinde gerçekleşmiştir. İlimizin ilk on aydaki ihracatı 23,3 milyar dolar ile 2017 yılının tamamının üzerinde gerçekleştirmiştir.” dedi.

Zeytinoğlu enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Ekim ayında yıllık ÜFE yüzde 45,01, TÜFE ise yüzde 25,24 oranında gerçekleşti.  Döviz kurlarının gerilemesiyle ÜFE hız kesti.” dedi. “Sanayi üretim endeksi eylül ayında yüzde 2,7 geriledi.” Diyen Zeytinoğlu, “Kurlardaki ani yükseliş üretime yansıdı. Üretimde üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5 artış oldu. Üretimdeki yavaşlama sebebiyle üçüncü çeyrek büyüme oranının yüzde 1,5 civarında olacağını tahmin ediyoruz. ” dedi.

Zeytinoğlu, ağustos ayında sezonsal olarak düşmesi gereken dönemde yüzde 11,1’e yükselen işsizlik oranını ekonomideki yavaşlamanın etkisi olarak  değerlendirdi.

Zeytinoğlu, “Son üç, dört aydır yaşadığımız ekonomik durgunluk ile ilgili Ağustos başından bu yana hükümetimiz tarafından bazı önlemler alınmaya çalışılıyor. KDV ve ÖTV indirimleri ekonomide canlanmaya katkı verdi. Bankalar Birliğinin reel kesimle birlikte hareket ediyor olmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda Türkiye Bankalar Birliği ve Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla ilimizde de düzenleyeceğiz.” dedi.

KOBİ Destek (nefes) kredisine talep devam ettiğini söyleyen Zeytinoğlu, “107 firmamız krediyi kullandı. 20 milyon TL kredi kullanıldı. TOBB tarafından 10 firma için daha ilave fon yaratıldı.” bilgilerini aktardı.

Zeytinoğlu, “Geçen hafta da SGK, işverenlerin prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin tebliğ yayımladı. Son 3 yıldır düzenli ödemesine rağmen son 12 ayda ödeyemeyen firmalarımıza ödeme kolaylığı sağladı. İşverenler aylık taksitler halinde prim borçlarını ödeyebilecekler. 60 aylık vade ve uygun faiz oranı işveren için önemli bir destektir. 500 bin TL’ye kadar borçlarda teminat aranmayacak KOBİ’ler açısından önemlidir.” şeklinde konuştu.

Zeytinoğlu aylık geçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aktararak sözlerine son verdi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Konuşma metni için tıklayınız)

Paylaş