Kocaeli Sanayi Odası Koordinatörlüğünde Organize Edilecek “Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi”nin ilk Düzenleme Kurulu Toplantısı Yapıldı

14 Mart 2018

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), SEVESO ve ATEX Direktifleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği konularında bugüne kadar birçok çalışmaya imza attı. Bu çalışmalarını 14-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi” ile taçlandırmak isteyen oda yönetimi, sempozyumun ilk Düzenleme Kurulu Toplantısı’nı da gerçekleştirdi. Geniş katılımlı toplantıya bakanlıklar, il müdürlükleri, üniversiteler, odalar ve özel sektörden üst düzey temsilciler katıldı.

Kimya Tesislerine Önemli Yükümlülükler getirildi

Düzenleme Kurulu Toplantısı’nın açılışını yapan KSO Genel Sekreteri Memet B. Turabi konuşmasında, “Ülke Kimya sanayinin %27’sini üreten ilimizde çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konuları öncelikli meseleler arasında yer almaktadır. Bugün gündemimizi oluşturan mevzuatlar ile özellikle kimya sektöründe faaliyet gösteren tesislere önemli yükümlülükler getirilmiştir.” dedi. Konuyla ilgili olarak, KSO yönetim kurulu ve 9. ve 10. Meslek Komiteleri’nin desteğiyle bugüne kadar birçok çalışma yaptıklarını kaydeden Turabi şöyle devam etti: “İlgili Bakanlıklar ile işbirliği içinde birçok bilgilendirme toplantısı ve çalıştay düzenledik. AFAD işbirliği ile Odamızda 12 günlük kapsamlı bir SEVESO eğitimi organize ettik. Odamız bünyesinde üyelerimize daha avantajlı hizmet sağlamak amacı ile “SEVESO Destek Merkezi”ni kurduk. İlgili Bakanlıklar ve bürokratları ziyaret ederek üyelerimizden gelen sorunları ve çözüm önerilerini aktardık, kamuoyu yaratmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte ise burada bir araya gelmemizin de nedeni olan “Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi”ni sizlerin de katkıları ile düzenleyeceğiz. Sempozyum konusunda Düzenleme Kurulu Üyeleri’nin desteklerini talep ediyoruz.”

Uluslararası Bir Sempozyum Olacak

Toplantı; 9. Meslek Komitesi Başkanı Hasan Şerefhan’ın “sempozyum yeri, takvimi, bildiri ve panel konu başlıkları, programı, sempozyum kurulları, destekleyen kurum ve kuruluşlar ve sergi ve sponsorluk çalışmaları” konularını içeren sunumu ile devam etti. Düzenleme Kurulu Üyelerinin sempozyum konusundaki görüş ve önerilerini alan Şerefhan, uluslararası misafirlerin de iştirak edeceği sempozyuma ilginin çok fazla olmasını beklediklerini belirtti.

Toplantıya; AFAD, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası, TÜBİTAK MAM, Gebze Teknik Üniversitesi, İZAYDAŞ, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Yetkilileri ve KSO 9. ve 10. Meslek Komitesi üyeleri iştirak etti.