Kocaeli Sanayi Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti

20 Mart 2019

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO)  Mart ayı Meclis toplantısı KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantının başlangıcında “Çanakkale Şehitleri “ saygı duruşunda bulunuldu.

KSO Meclis toplantısında ilk sözü alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,konuşmasına “ Çanakkale Zaferimizin 104. yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diyerek başladı. Başkan Zeytinoğlu, daha sonra sözlerini ekonomik değerlendirme ile sürdürerek,  “Şubat ayında; İhracat  13,6 milyar dolar (+ yüzde  3,5)  En yüksek şubat .Kurun desteklemesine rağmen, ihracat artış hızımız yavaşladı.Aylık  yüzde 10 üzeri artışlar yakalamalıyız. İthalat  15,8 milyar dolar (- yüzde  16,6) İthalattaki gerileme  cari açığımız açısından olumlu.Dış ticaret açığı  2,2 milyar dolar (- yüzde 62,2)  İhracatın ithalatı karşılama oranı  yüzde 86,1 (2018  Yüzde 69,4 idi.)

 Ocak ayında yıllık cari açık  21,6 milyar dolara geriledi. Ocak ayında (aylık)  – 813 milyon dolar Yıllık cari açık bir sonraki ay  18 milyar doların altına gerileyebilir.”

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019

Başkan Zeytinoğlu,  21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu vurgulayarak, “25 Şubat tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.” Dedi. (Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

Paylaş