KOCAELİ SANAYİ ODASI ŞAHABETTİN BİLGİSU ÇEVRE ÖDÜLLERİ – 2014

Kocaeli Sanayi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Bu yıl 20’ncisi yapılacak olan ”Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri “ Organizasyonu ile ilgili startı dün düzenlenen basın toplantısıyla verdi.KSO Yönetim Kurulu Odası’nda Jüri üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Başkan Zeytinoğlu,şu açıklamalarda bulundu;

“Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından, 1995 yılından itibaren çevrenin korunmasına ve gelişimine katkıda bulunmak, çevresel açıdan sürekli gelişimi teşvik etmek, değişen çevre kavramlarına uyumu cesaretlendirmek, ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yıl 20’si düzenlenecek olan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, çevre bilincinin gelişmesinde ve yaygınlaştırılmasında önemli rol oynamaktadır.

1995 ve 1996 yıllarında 4 dalda -Yeşil Baca, Atık Su Arıtma Tesisi, Çevreci Ürün ve Çevreci Proje- verilen Çevre Ödülleri, 1997 yılından itibaren tek dalda verilmeye başlanmış ve ‘Çevreci Başkan’ olarak bilinen ve “Şahabettin Bilgisu”nun adı verilmiştir.

Çevre Ödülleri organizasyonu; 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından sonrada Marmara Bölgesinde yer alan (İstanbul hariç) Sakarya, Bilecik, Yalova ve Bursa’yı da kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenlenmektedir. 2003 yılından itibaren ise İstanbul ili de dahil Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarına Büyük İşletme ve KOBİ dalında çevre ve teşvik ödülleri verilmeye başlanmıştır. Bu sene ilk defa gelen başvurular neticesinde sektör bazlı bir ayrım yapılarak Sektör Ödülü’de verilecektir. Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödüllerinin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olması durumunda otomotiv, kimya, gıda, metal ve makine gibi ana sektörler başlığı altında da ödüller dağıtılacaktır.

2013 yılında düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde Büyük İşletme kategorisinde; İçdaş Çelik (Çanakkale) ve Cengiz Makina Çevre Ödülü’nü, Bosch Rexroth Teşvik Ödülü’nü ve Abdi İbrahim İlaç (İstanbul) ise Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanmışlardır. KOBİ kategorisinde ise; Altıntel Liman Çevre Ödülü’nü, E-kart Elektronik firması ise Teşvik Ödülü’nü almışlardır.

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonundaki jüri üyelerimiz;

Kocaeli Sanayi Odası

 1. Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
 2. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı
 3. İZAYDAŞ
 4. Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
 5. Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
 6. Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü
 7. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Müh. Bölümü
 8. Okan Üniversitesi
 9. Gebze Organize Sanayi Bölgesi
 10. Taysad Organize Sanayi Bölgesi
 11. TSE
 12. TÜBİTAK MAM Çevre Enstitüsü
 13. Tema Vakfı’nı temsilen kendi alanlarındaki uzman kişilerden oluşmaktadır.

Jüri tarafından oluşturulan teknik alt komite değerlendirme sonuçlarına göre saha ziyaretleri yapılır ve iki değerlendirme sonucuna göre de çevre ödülü ve sektör ödülü kazanan katılımcılar belirlenir.

Saha ekibinde; Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Üniversitesi, OSB Çevre Birimleri ve İzaydaş’tan uzman kişiler yer almaktadır.

Ödül almaya hak kazanan firmalara İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Ayrıca; başvuran ve ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan firmalara da bir yıl boyunca özel indirimler uygulanmaktadır.

2014 yılı Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri başvuruları başlamış olup, son başvuru “05 Mayıs 2014” tarihidir. Çevre Ödül Töreni organizasyonu ise Haziran ayı içerisinde Sayın İdris GÜLLÜCE’nin katılımı ile gerçekleştirilecektir.

2014 yılında hedefimiz;

 • Bu sene 20. yılı olması nedeni ile organizasyonun 5 Haziran Çevre Gününde yapılması,
 • Çevre ödülleri yönetmeliğinin ve kriterlerinin revize edilmesi,
 • Teşvik Ödülü yerine gelen başvurular neticesinde belirlenen sektörlerde Sektör Ödülü verilmesi,
 • Bütün Marmara Bölgesi’ne yaygınlaştırılması,
 • Başvuru sayısının 20’ye yükseltilmesi,
 • Sürecin yine erken tarihte başlatılması, (İlk katılımlı jüri toplantısını bugün gerçekleştirdik)
 • Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerinin marka değerinin arttırılması.