Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Tüm Türkiye’ye Açıldı

5 Nisan 2016

Bu yıl 22.’si düzenlenecek olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri hakkında basın toplantısı yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ödül süreci ve organizasyonu konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılında itibaren çevrenin korunmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak ve çevreye, topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 22. si düzenlenecek.  Ödül organizasyonu ve töreni hakkında Sanayi Odası’nda bir basın toplantısı düzenleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hedefimiz bu yıl organizasyonu Türkiye geneline yaygınlaştırmaktır.” dedi.

2015 Yılında 23 Firma Başvurdu

Çevre Ödülleri Organizasyonu 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından bu yana da Marmara Bölgesinde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenlenmekte olduğunu belirten Zeytinoğlu, “2014 yılında ilk defa sektörel bazlı ayrım yapılmaya başlanmıştır. Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinde Çevre Ödülleri’nin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olduğu otomotiv ve yan sanayi, kimya, gıda, metal, makine, enerji ve atık geri kazanım-bertaraf vb. ana sektörler başlığı altında da sektörel ödüller dağıtılmaktadır.  Çevre Ödülleri Organizasyonuna başvuran firma sayısı ve ödülün marka değeri giderek artmaktadır. 2015 yılında ödül organizasyonuna başvuran 23 firmanın 4 tanesi Uşak, Balıkesir, Bilecik ve Bursa illerindendir. 2015’de ilk kez Marmara Bölgesi haricinde gelen başvurular da değerlendirmeye alınmıştır.” şeklinde konuştu.

2016’da Organizasyon Türkiye Geneline Açıldı

Zeytinoğlu; “2016 yılında ödül organizasyonunun kapsadığı alanı stratejik olarak genişlettik ve organizasyonu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Hedefimiz organizasyonu Türkiye geneline yaygınlaştırmak ve marka değerini arttırmaktır.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Gelecek

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 22.sinin düzenleneceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Başvurular başlamış olup son başvuru 2 Mayıs 2016 tarihidir. Çevre Ödülleri Töreni organizasyonunu ise her yıl olduğu gibi bu yılda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

2015’te Ödül Alanlar

2015 yılında düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde;

BÜYÜK İŞLETME KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • HYUNDAI ASSAN OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.-KOCAELİ

KOBİ KATEGORİSİ ÇEVRE ÖDÜLÜ

  • ENKA CİVATA İMALATI VE SAN. MAM. PAZ. LTD. ŞTİ.-KOCAELİ
  • EREN ÇELİK AHŞAP VE METAL MÖBLE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.-KOCAELİ

BÜYÜK İŞLETME KATEGORİSİ SEKTÖR ÖDÜLLERİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ:

  •  ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.-KOCAELİ

DÖKÜM SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ:

  •  ÇELİKEL ALÜMİNYUM DÖKÜM İMALAT SAN. VE TİC. A.Ş.-KOCAELİ

METAL SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ:

  • SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SAN. VE TİC. A.Ş.-DARICA ŞUBESİ-KOCAELİ

KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ:

  • İPEKER TEKSTİL TİCARET VE SAN. A.Ş.-BURSA
  • TÜPRAG METAL MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş.-KIŞLADAĞ ALTIN MADENİ-UŞAK

ödül aldılar.

Jüri Heyeti

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonundaki jüri üyeleri; Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İZAYDAŞ, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Okan Üniversitesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Organize Sanayi Bölgesi ve Tema Vakfı’nı temsilen kendi alanındaki uzman kişilerden oluşmaktadır.

İzaydaş Ödülü

Çevre Ödülü alan kuruluş, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde eder.

Çevre Ödülü ve Sektör Ödülü almaya hak kazanan firmalara İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Ayrıca, başvuran ve ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan firmalara da bir yıl boyunca özel indirimler uygulanmaktadır. Zeytinoğlu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve İZAYDAŞ’a ödül desteği nedeni ile teşekkür ederek, basın toplantısını tamamladı.

Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Ödül yönetmeliğine ve başvuru formlarına https://kosano.org.tr/cevre-odulleri/ adresinden ulaşabilirsiniz. Çevre Ödülleri organizasyonuna katılım şartları ve organizasyon ile ilgili bilgiler yönetmelikte ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Paylaş