Kocaeli Sanayi Odası SEVESO II Direktifi Kapsamında Üyelerini Bilgilendirmeye Devam Ediyor

27 Haziran 2014

Odamız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile büyük endüstriyel kazaların önlenmesine yönelik “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik (SEVESO II Direktifi) Kapsamındaki Bilgilendirme Toplantısı27 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

 Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Sanayi Kuruluşları ve bu konuda faaliyet gösteren Kurum ve Kuruluşların temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Bilgilendirme Toplantısının açılış konuşmasını yapan KSO Genel Sekreteri Memet B. TURABİ, Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü üreten ilimiz için çevre ve İSG konularının diğer illere göre çok daha öncelikli bir mesele olduğunu vurguladı.

 TURABİ, “Kocaeli’de faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde ülke Kimya sanayinin %27’si Kocaeli’nden karşılanmaktadır. Kocaeli Sanayi Odası olarak, çevre ve İSG konularında sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılmasına çok önem veriyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Odamız 9. Meslek Komitesi-Boya ve Sanayi Gazları Sanayi Grubu ve 10. Meslek Komitesi-Temel Kimyasal Ürünler Sanayi Grubu olarak şu ana kadar bu konuda birçok çalışma yaptıklarını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca; İlgili Bakanlıklar ile yapılan görüşmeler, düzenlenen eğitim ve bilgilendirme seminerleri ve AFAD işbirliği ile ilk defa Odamızda düzenlenen 12 günlük eğitim hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Çevre Uzmanı Özlem ERCAN da açılış konuşması yaparak konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaları ve proje hakkında bilgi aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından Proje Takım Lider Yardımcısı Dr. Zeynep Yöntem tarafından Seveso II Direktifinin Uygulama Kapasitesinin Arttırılması İçin Teknik Yardım Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya Proje Takım Lider Yardımcısı Dr. Zeynep Yöntem’in “Yönetmeliğin Uygulanması Çerçevesinde Sanayicilerin Sorumlulukları” sunumu ile devam edildi. Yöntem, bu kapsamda sanayicilerin sorumlulukları ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yaptı.

Toplantı, Proje Kıdemli Bilgi Teknolojileri Uzmanı Emre Yöntem’in “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik” uyarınca hazırlanması gereken Güvenlik Raporu” ve BEKRA beyan sistemi konusundaki sunumu ile sona erdi.

Sunumları İndirmek İçin Aşağıdaki Linklere Tıklayınız.

Paylaş