Kocaeli Sanayi Odası Şubat Ayı Meclisi gerçekleştirildi.

20 Şubat 2019

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)Şubat Ayı  Meclisi, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un Başkanlığında yapıldı.

KSO Şubat Ayı Meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Başkan Zeytinoğlu, Ocak ayında ihracat artış hızının yavaşladığını belirterek, “Ocak ayında ihracatımız yüzde 5.9 artışla 13.2 milyar dolar, ithalat ise yüzde 27 gerileyerek 15.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracat artış hızımız yavaşladı. Yurtdışındaki tatillerden kaynaklandığını düşünüyoruz. İthalattaki gerileme ise cari açığımız açısından memnun edici.” dedi.

Enflasyonun ocak ayında gerilemeye başladığını belirten Zeytinoğlu, “TÜFE aylık yüzde 1.06 artışla yıllık yüzde 20.35’e, ÜFE ise aylık yüzde 0.45 artışla yıllık yüzde 32,93’e geriledi. Yılın ikinci yarısından itibaren daha hızlı düşüş bekliyoruz. Kur tarafından herhangi bir anormallik olmazsa, önümüzdeki aylarda TÜFE’de de aşağı yönlü gidiş bekliyoruz.” dedi.

2018 yıllık cari açık rakamının 27.6 milyar dolara gerilediğini söyleyen Zeytinoğlu, “Aralık ayında 1.4 milyar dolar açık verdik. Yıllık cari açıkta gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

Sanayi üretim endeksinin aralıkta yüzde 9.7 gerilediğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “2018 yılı genelinde ise sanayi üretimindeki artış yüzde 1.8 oldu. 2017’de bu oran yüzde 8.9’du.” dedi. 2018 yılında sermaye malı üretiminde yüzde 0.2, ara malı üretiminde ise yüzde 0.6 artışın dikkat çekici olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Ara malı üretiminin azalıyor olması istediğimiz bir tablo değil. Zira bizim hedefimiz ara malı imalatçısı olabilmek.” dedi. Son çeyrekte sanayi üretiminin yüzde 7.5 azaldığını söyleyen Zeytinoğlu, “Buradan son çeyrekte büyümenin de negatif olabileceğini düşünüyoruz. Yıllık büyümenin ise yüzde 2.5 –3 dolayında olabileceğini bekliyoruz.” dedi.

“Ocak ayında bütçede verilen 5.1 milyar TL fazlayı olumlu değerlendiriyoruz.”diyen Zeytinoğlu, “Gelirler yüzde 66.6, giderler yüzde 62.5 arttı. Hem gelirler, hem giderlerdeki artış oranı enflasyonun çok üzerinde.” dedi. Bütçe giderlerinin detaylarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Sermaye giderlerindeki yüzde 119’luk artış dikkat çekici. Bunun alt kalemi olan Gayrimenkul Sermaye ve Üretim Giderleri (Müşavir Firma ve Kişilere Ödemeler) ise yüzde 165 artmış. Bu ödemeler piyasaları canlandıracağı için umut verici. Umarız bu ödemeler devam eder.” dedi.

Kasım ayında yüzde 12.3’e yükselen işsizlik oranına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Kasım ayında istihdamın yüzde 20’si sanayi sektöründen. Ancak; kasım ayı itibariyle sanayi üretimi daralmaya başladı. Önümüzdeki aylarda istihdamda sanayi payının azalabileceğinden ve işsizliğin daha da artacağından endişe duyuyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu konuşmasını, “Bildiğiniz üzere afet yönetimi, özellikle bölgemiz için çok önemli bir konu. Bu yıl 17 Ağustos depreminin 20. yılı olması dolayısıyla Kocaeli Üniversitemiz ile ortak bir çalışma yaptık. 4 Şubat tarihinde “Afet Ve Acil Durum Planı Hazırlanması ve Eğitim Projesi”ne başlayarak bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu protokolle; sanayi kuruluşlarının afet ve acil durum planları konusunda danışmanlık ve çalışanlar için farkındalık eğitimleri düzenleyeceğiz. Bu eğitimler ile bir amacımız da iş sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Eğitim faaliyetlerine, öncelikle kendi personelimiz ile başlıyoruz” ifadeleriyle sürdürdü.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Kocaeli olarak 100 bin istihdam garantisi verdiklerini ifade eden Zeytinoğlu, “21 Ocak’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ve birçok Bakanımızın da katılımıyla gerçekleşen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldım. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu geçen ay sizlere sunduğum gündeme getirilen ve çözüm sağlanan uygulamalardan bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ekonominin önünü açmak için birçok tedbir aldıklarını ve yeni tedbirler alacaklarını dile getirdi. Bizlerden yeni istihdam istedi. Kocaeli olarak 100 bin istihdam garantisi verdik. Geçen yıl ilave istihdamımız 69 bindi. Bu sayı bize çok da uzak bir rakam değil. Bu konuda sizlerin ve bölge sanayicilerimizin desteğine ihtiyacımız var.” dedi.

Zeytinoğlu aylık gerçekleştirdikleri faaliyetleri aktararak sözlerine son verdi.

(Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

Paylaş