Kocaeli Sanayi Odası Şubat Ayı Meclisi GTÜ’de yapıldı

21 Şubat 2018

Kocaeli Sanayi Odası Şubat Ayı Meclis toplantısı Gebze Teknik Üniversitesinde gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığındaki  Meclis toplantısı  Elektronik Mühendisliği Bölümü Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Meclis toplantısının konuk konuşmacısı evsahibi GTÜ Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün’dü.

KSO Şubat ayı Meclisi toplantısında ilk sözü alan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekonomik değerlendirmelerde bulundu. KSO Başkanı Zeytinoğlu, Ocak ayında; İhracatın  12,5 milyar dolar ile en yüksek ocak ihracatı olduğunu vurgulayarak, “Yıllık ihracatımız  158,3 milyar dolara yükseldi. Bu bir  tarihi rekordur. İhracat artışlarını, üretim artışlarının işareti olduğundan memnuniyet verici buluyoruz. Ancak sıkıntımız ithalat artış hızının daha fazla olması. Ocak’ta ithalat artış oranı, ihracatın 3 katından daha fazla. Yükselen ithalat ile dış ticaret açığımız endişe verici boyuta ulaştı. Burada, cari açığı da etkileyecek olması açısından tedbir alınması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

2017 yılının 47,1 milyar dolar cari açık ile kapatıldığını söyleyen Zeytinoğlu, “2017 yılını 2016’nın 14 milyar dolar üzerinde cari açık ile kapattık. Cari açığı arttıran ana etken, turizm gelirlerindeki artışa rağmen 2017’nin ikinci yarısından itibaren artan dış ticaret açığı. Cari açığın azaltılması için ithal edilen ürünlerin kendi iç dinamiklerimizle üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. KOSGEB tarafından verilen stratejik ürün desteğini bu bakımdan önemsiyoruz.” dedi.

Kocaeli’nin 2018’e ihracatta hızlı başladığını belirten Zeytinoğlu, “İlimiz dış ticaret verilerine baktığımızda ocak ayında ihracat yüzde 8.5 artışla 1.9 milyar dolar, ithalat 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yüksek performansın süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

İşsizlik rakamlarına da değinen Zeytinoğlu, “İşsizlik oranı kasım ayında yüzde 10.3 olarak gerçekleşti. Geçen ay ile paralel, 2016’ya göre ise 1,8 puan gerileme var. Genç nüfustaki işsizlik oranının ise 3.3 puan gerileyerek yüzde 19.3 olmasını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Mesleki eğitime etkin staj programlarının büyük katkı verdiğini belirten Zeytinoğlu “Öğrencilerimiz teorik bilgilerini uygulamada göremiyorlar. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültemiz ile yaptığımız işbirliği ile öğrencilerimize uzun dönem staj yapmaları noktasında aracı oluyoruz. Geçtiğimiz yıl mühendislik fakültenizde uzun süreli staj uygulamasını başlattığınızı biliyoruz. Kocaeli Sanayi Odası olarak KOÜ ile başlattığımız işbirliğini sizlerle de yapmayı teklif ediyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu şubat ayında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aktararak sözlerine son verdi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısının bitiminden sonra söz alan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün, üniversite hakkında tanıtım sunumunu yaptı. Prof. Dr.Görgün, 1.175 dönümlük alanda 3 bin dolayında öğrencinin eğitim gördüğünü vurguladı. Rektör Prof.Dr. Görgün, “Gebze Teknik Üniversitesi, henüz çeyrek asırlık bir geçmişe sahip olmasına rağmen evrensel ölçekte bilim ve proje üretmeyi başarabilen bir üniversite haline gelmiştir. Bu kapsamda toplam yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılan, “Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri” sıralamasında, URAP tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye’nin köklü üniversitelerini geride bırakarak dördüncü sırada yer almıştır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı “Girişimcilik Endeksi”nde ise Gebze Teknik Üniversitesi, Teknoparkı olmayan Üniversiteler sıralamasında lider konumda bulunmaktadır.

Uluslararası alanda bilime katkı sağlayan üniversitemiz, ülkemizin teknoloji üreten ülkeler arasına girmesini sağlayacak Bilişim Vadisi’nin de güçlü ortaklarındandır.

Eğitim faaliyetlerini 4 Fakülte, 18 bölüm ve 9 Enstitü ile sürdüren Üniversitemizde 4 lisans öğrencisine 1 öğretim elemanı düşmektedir. Üniversitemiz Öğretim üyelerinin yüzde70’i doktoralarını ABD ve İngiltere’deki saygın üniversitelerde tamamlamıştır.

Paylaş