Kocaeli Sanayi Odası Şubat Ayı Meclisi yapıldı

Kocaeli Sanayi Odası Konferans salonunda yapılan Şubat ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. KSO’nun bu ayki Meclis toplantısının konuk konuşmacısı olan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu büyük bir ilgiyle dinlendi.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu , Kibar Holding Başkanı Ali Kibar ile sanayici ve işadamları katıldığı toplantıda konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2013 Yılını 18,4 milyar TL açıkla kapattıklarını vurgulayarak, “Bütçe açığımızın geçen yıla göre yüzde 37,3 gerilemesi memnuniyet vericidir. 2013 yılında; bütçe gelirleri yüzde 17,1, bütçe giderleri ise yüzde 12,7 arttı. Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 2,1’den (2012) yüzde 1,2’ye (2013) geriledi. Arzumuzun yılı denk bütçe ile kapatmak olduğunu sık sık ifade etmiştim. Giderek denk bütçe vereceğimiz bir bütçe performansına yaklaştığımızı düşünüyorum. Odamızca yaptığımız bir hesaplamaya göre bütçe giderleri son on yılda enflasyon kadar artsaydı son on yılda 107 milyar, son yılda 77,6 milyar TL fazla verebilirdik.2014 zor bir bütçe dönemi olacak” dedi.

 

Konuşmasında Derince Limanı na değinen KSO Başkanı Zeytioğlu, “Biliyorsunuz, Derince Limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirme ihalesi, başlangıç tutarı olan 516 milyon dolara teklif gelmeyince, iptal edildi. Sayın Fikri Işık’a özelleştirilme ihalesinin seçimler sonrasına ertelenmesi konusundaki tavsiyemizi iletmiştik. 25’e yakın firmanın şartname aldığını biliyoruz.
Eğer döviz kurlarında son aylarda yaşanan belirsizlikler olmasaydı, ihaleye katılım gösteren firma sayısının 10’a kadar çıkabileceğini bekliyorduk. Ancak biliyorsunuz, 6 firma ihaleye katıldı. Arzumuz limanın hak ettiği değere ihale edilmesidir. Liman 80’li yıllarda maalesef yeterli ve ihtiyacı olan yatırımlar yapılmadığı için atıl duruma geldi. İhaleyi alacak firmanın limana yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapması gerekiyor. Bu nedenle özelleştirme ile verilen işletme hakkı süresinin kısa olduğunu da eklemek istiyoruz.Hali hazırda Oda olarak Derince Limanının özelleştirme sürecinde yer alacak işletmelerimize katkı sağlayacağına inandığımız ve bu amaçla yürüttüğümüz çalışmamız devam ediyor. Çalışmayı Piri Reis Üniversitesi yürütüyor.20 Ocak tarihinde proje kapsamında “Odak Grup Toplantısı ve Ortak Akıl Toplantısı”nı gerçekleştirdik” (KSO Başkanı Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız).

 

THY Başkanı TOPÇU

Kocaeli Sanayi Odası meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türk Hava Yollarının 2013 yılında 48 milyon civarında yolcu taşıdığını, 2014 yılındaki hedeflerinin ise 60 milyon yolcu olduğunu söyledi.
THY Başkanı Topçu, “2014 yılındaki hedefimiz 60 milyon yolcu taşımak. Bunuda işallah gerçekleştirmiş olacağız. Yolcu sayısının yanında zamanında kalkışta bizim için çok önemli. 2013 yılında yüzde 86 ile zamanında kalkışı yakaladık. Bu yüzde oranı Avrupa ortalamasının üzerinde. Ocak ayında da havaların güzel gitmesi nedeniyle yüzde 88.1 olan inanılmaz bir rakam yakalamış olduk. Şuanda THY toplam 246 şehre ve 106 ülkeye sefer yapıyor. Bu da bize Dünya birinciliği getirdi.

Avrupada 90nın üzerindeki noktaya uçtuklarını vurgulayan THY Başkanı Topçu,Avrupada havalimanı olup da uçmadığımız ülke yok. Uzak doğuya ve bir çok ülkeye uçuyoruz. Afrikada çok önemli bir destinasyon merkezimiz var. Afrikada 6 noktaya uçuyorduk şu anda ise 37 şehre sefer düzenliyoruz. Sanayici açışından Afrikayı çok önemsiyoruz. Uçtuğumuz tüm destinasyonlarda ihracat rakamlarında artış var. Ortadoğuda uçmadığımız büyük şehir kalmadı. ABD de çok yoğun bir şekilde trafik artışımız var. Orta Amerikaya yoğunlaşmak istiyoruz. Uçulan frekansları da derinleştiriyoruz. 2014 yılında 16 milyar dolar gelir bekliyoruz. Günde 200 kalkıştan artık bin kalkışa geçtik. Avrupada 4 yıldızlı havayolu şirketiyiz.

 

CENGİZ TOPEL HAVA LİMANI

Bir sanayicinin, sivil ulaşıma açılan Cengiz Topel Havalimanı ile ilgili düşüncelerini sorması üzerine açıklama yapan Topçu şunları söyledi. “Sivil havacılık gerçekten gelişiyor. 2023 de Kocaelinin durumu daha iyi olacak. Sanayici makam aracını uçak olarak kullanmaya başladı. Bu da Cengiz Topel Havalimanını önemini arttıracaktır. Buradan ülkenin bir çok noktasına sefer yapılabilir. Netvork olmaması ve başka yerden uçak gelmemesi yani giden yerden dolu gelmemesi gibi bir sorun var.

Bunlar eminim çapraz uçuşlar ve daha küçük uçuşların başlamasıyla Cengiz Topel Havalimanın önemini arttıracağını düşünüyorum. Çapraz uçuşlar henüz yeterli değil ama eminim ki bununla ilgili gelişmeler olacak. Türkiye ekonomisi 150 milyar doları aşan ihracat yapan konuma geldi. İhracatcının ithalat payını azaltma adına diğer şehirlerde teklif veriyor. Sivil Havacılığının gelişeceği yüzde yüz kesin. Gereksiz olduğunu savunmak asla mümkün değil. Kocaelinde havalimanı var nasıl büyütürüz Ona bakmamız lazım. THY olarak küçük uçakları olan yerleri de destekliyoruz. Bakanlarımız, il başkanlarımız arıyor. Bizde imkanlarımız ölçüsünde nasıl bir katkı olacağını düşünüyoruz”.