Kocaeli Sanayi Odası Temmuz ayı Meclis toplantısı Bedrettin Dalan’ın katılımı ile gerçekleşti

18 Temmuz 2018

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Temmuz ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında yapıldı. KSO Konferans Salonu’nda gerçekleşen Meclis Toplantısına , İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan,konuk konuşmacı olarak katıldı.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 firması arasına 82 ,en büyük ikinci 500 firma içerisinde ise bu yıl ilimizden 56 firma girdiğini vurgulayarak başladığı konuşmasında,  Kocaeli Gümrüklerine göre İlimiz dış ticaret rakamlarına değinerek,  “Haziran ayında ihracat  2 milyar 266 milyon dolar, ithalat 3 milyar 842 milyon dolar, otomotiv sanayinin ihracatı bu ayda geçen yıla göre yüzde 27 artarak yine zirveye oturdu.  Diğer taraftan Ocak ayından bu yana en düşük ithalat artışı haziranda gerçekleşti. Bunda döviz kurlarındaki artışın etkisi var. Diğer taraftan fabrikaların temmuz ayı duruşlarının da etkili olduğunu düşünüyoruz. Ocak-Haziran döneminde; İhracat  yüzde 16,8 artarak 13,9 milyar dolar, İthalat  yüzde 23,9 artarak 26,5 milyar dolar, olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Kocaeli Türkiye dış ticaretinin yüzde 19,7’sini, ülke ihracatının yüzde 16,9’unu ve ithalatının ise yüzde 21,6’sını karşıladı” ifadelerini kullandı.

İşsizlik Tek Haneye İndi…

İşsizlik oranlarını veren Başkan Zeytinoğlu, “Nisan ayı  yüzde 9,6 geçen yıla göre 0,9 puan azaldı. İşsizliğin tek haneye inmesi ile 15 Temmuz’un işsizlik üzerindeki etkilerinin yavaş yavaş silindiğini görüyoruz. 16,9’a gerileyen genç işsizlik oranından da memnuniyet duyuyoruz. Bütçede Haziran ayı 25,6 milyar TL açık verdik. Bütçe giderleri 77,2 milyar TL, bütçe gelirleri ise 51,5 milyar TL” dedi. Zeytinoğlu şunları söyledi: “ Türkiye’de imalat, ticaret, hizmet ve inşaat sektörlerini kapsayan ve en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500, geçen hafta Türkiye sonuçlarını açıkladı. İlk 100 içinde, 19 firmamız var. Bu firmaların net satışları, ilk 100 şirketin toplam net satışlarının yüzde 28’ini oluşturuyor. İlk on içerisinde beş firmamızın yer aldığını memnuniyetle görüyoruz. Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., Petrol Ofisi A.Ş., Opet Petrolcülük A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. ve Shell & Turcas Petrol A.Ş.  İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 firma arasına 82, en büyük ikinci 500 firma içerisinde bu yıl ilimizden 56 firma yer alıyor. Geçen yıl 51 idi. Bu sene listede yer almayan 14 firmamız var. Bunların üçü ilk 500’e geçtiler” Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız.

Bedrettin Dalan; Türkiye, Dünya tarım ekonomisinden sanayi ekonomisine geçince zenginleşti…

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Meclis toplantısının konuk konuşmacısı İSTEK Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ,sözlerine  “ Bugün benim yaş günüm buna rağmen bugün buraya geldim.  Ben eski sanayiciyim, özellikle sanayicilerle kucaklaşmak üzere Kocaeli Sanayi Odası’na keyifle geldim. Türkiye ,Dünya tarım ekonomisinden sanayi ekonomisine geçince zenginleşti. Buna bilim, araştırma ve özgür düşünceyle geçti. Demokrasinin gelişmesi de sanayicinin neticesidir. Cumhuriyetle birlikte Türkiye cumhuriyeti atağa geçti. Sanayi hamlesi başladı. Bu hamlelerle birlikte 1938 yılında Türkiye, Belçika’ya savaş uçağı satar hale gelmişti. Ama bu gelişmelerin devamında batılılar bizim büyümemizi istemedi. Bizim Pazar olmamızı istediler. Pazar olmamız 1938’den bu yana devam etmektedir. Ben bizim üzerimize kurulan oyunları siyasete girdiğim dönemde çok güzel bir şekilde anladım. Bu oyunları konuşmaya başladığım zaman davalarla mahkemelerle karşılaştım”  dedi.

 

Paylaş