Kocaeli Sanayi Odası, Üyelerini “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı”, “ASELSAN” ve “ROKETSAN” ile SANTEK 2016 Fuarında Bir Araya Getirdi

2 Haziran 2016

Kocaeli Sanayi Odası; Kocaeli’de savunma sanayinin gelişimi amacıyla bugüne kadar birçok adım attı. Bu adımları 2016 yılında daha da ileriye götürerek KSO üyelerinin savunma ve havacılık sanayinin tedarikçisi konumuna gelebilmesi için çalışmalar yapmaya devam ediyor. KSO tarafından yürütülen “Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi” kapsamında; üye firmalar ile “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve ROKETSAN”ın işbirliği yaparak projeler üretmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bu projenin amacı; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yerli malzeme oranını arttırabilmek, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin Kocaeli’ndeki yerli sanayi imkânları ile üretilebilirliğini tespit etmek ve yurtiçinden temin edilen malzemelerde rekabet ortamını tesis etmektir.

 “Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi” kapsamında KSO bugüne kadar;

  • Envanter Çalışmaları: Savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen üyelerin envanterinin çıkarıldığı anket çalışmaları yaptı.
  • Tedarikçi Günü Etkinlikleri: 15.02.2016 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Tedarikçi Günü, 12.04.2016 tarihinde ise ASELSAN Tedarikçi Günü Etkinliği düzenledi.
  • Saha Ziyaretleri: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte 25 adet firmaya ziyaret gerçekleştirdi.

KSO; projenin bu aşamasında; “ASELSAN, ROKETSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı”nın yetkilileri ile savunma ve havacılık sanayinin tedarikçisi olabilecek üye firmalarını 26 – 29 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen SANTEK 2016 – 3. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda bir araya getirdi. Ayrıca fuar alanında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ‘Yerlileştirme Sergisi’ açarak, ithal edilen bazı ürünleri sergiledi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN ve ROKETSAN’ın ilgili birimlerinin katıldığı fuarda yoğun iş görüşmeleri yapıldı. Fuar alanında; ASELSAN tarafından 114 adet, ROKETSAN tarafından 184 adet ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 132 adet olmak üzere toplam 430 ikili iş görüşmesi yapıldı.

Paylaş