Kocaeli Sanayi Odasında Gümrük ve Vergi İncelemeleri Toplantısı Gerçekleştirildi

Paylaş

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) ve PwC Türkiye işbirliği ile KSO’da “Gümrük ve Vergi İncelemeleri” konulu bir seminer düzenlendi.

Toplantıda, PwC Türkiye vergi ve hukuk hizmetleri şirket ortağı Cenk Ulu, PwC Türkiye vergi ve hukuk hizmetleri direktörü Ezgi Türkmen, PwC Türkiye dolaylı vergi hizmetleri kıdemli danışmanı Şüheda Barlas ve PwC Türkiye dolaylı vergi hizmetleri direktörü Cem Aracı bilgilerini paylaştılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Memet Turabi, “Özellikle vergi ve gümrük konularında sık değişen mevzuatlar nedeniyle bölgemizdeki firmaların sorun yaşmamaları ve bu süreçlere kolay adapte olabilmeleri için bu gibi bilgilendirme toplantılarına Oda olarak çok önem verdiklerini belirterek, bu toplantıların önümüzdeki günlerde de tekrarlanacağını belirtti.

PwC Türkiye vergi ve hukuk hizmetleri şirket ortağı Cenk Ulu ise konuşmasında, Vergi İdaresi ve Gümrük İdaresinin ciddi bir teknolojik altyapı kurduğunu, faturaların artık elektronik hale geldiğini ve böylece artık vergi incelemelerinin daha rahat gerçekleştirilebildiğini belirtti. Denetimlerin kolaylaşması ile vergi incelemelerinin sayısının arttığını bununla birlikte vergi mükelleflerinin sayılarının da arttığını anlattı. Değişen mevzuatlarla birlikte firmaların mevzuatlara uyum için harcadıkları sürelerin çok arttığını, bu değişim ve belirsizliklerin bu mevzuatları hızlı takip etmeyi gerektirdiğini belirtti.

Seminer boyunca, gümrüklere ilişkin güncel konular, sonradan kontrol denetimleri, güncel vergi incelemeleri ve uyuşmazlıklar, yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sürecinde dikkat edilecek hususlar gibi konularında bilgiler verildi.