Kocaeli Sanayi Odası’nda Kimya Sektöründe Kaynak Verimliliği Eğitimi Düzenlendi

6 Haziran 2015

KSO ve TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü işbirliği ile “Kimya Sektöründe Kaynak Verimliliği Eğitimi” 06 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen bir günlük eğitime Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Üniversitesi, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile firmaların yetkilileri iştirak etti.

Seminerin açılış konuşmasında KSO Kalite ve Çevre Uzmanı Aynur Hacıfettahoğlu “Demir çelik sektörü ile başladığımız kaynak verimliliği eğitimlerine bugün kimya sektörü ile devam ediyoruz. Eğitime katkıları nedeniyle başta TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’ne ve değerli hocalarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kitiş de açılış konuşması yaparak enstitünün yapısı, çalışmaları ve faaliyetleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Konuşmasında enstitü olarak kamu ve özel sektör ile ortak projeler yapabileceklerini, işbirliği için hazır olduklarını vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından; ODTÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Göksel Niyazi Demirer; sürdürülebilirlik ve kaynak verimliliğine yönelik güncel gelişme ve yaklaşımlar, temiz üretim kavramsal çerçeve, temiz üretim uygulama yöntemleri ve yaklaşımları, temiz üretim denetimi, türkiye’de kimya sektörü, örnek temiz üretim projesi: UNIDO eko-verimlilik programı, kimya sektöründe gerçekleştirilen kaynak verimliliği ve sürdürülebilirlik çalışmaları, kimya sektöründe temiz üretim uygulama örnekleri konularında katılımcılara bilgi aktardı. Öğleden sonraki oturumda temiz üretim konusunda uygulamalı eğitim verildi.

 

Paylaş