Kocaeli Sanayi Odası’nda Kocaeli Kadın Girişimciler Birarada

5 Haziran 2015

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu’nun Anneler Günü sebebiyle düzenlediği etkinlikte Prof. Dr. Füsun Yıldız, tarihte kadınlara öncü olan ve ilkleri başaran kadınları anlattı. Kadın girişimcilere öncü örnek olacak kadınları tek tek anlatan Yıldız, kadınların her alanda birbirleriyle dayanışma içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Kaplan ve Katırcıoğlu’da Katıldı

Kocaeli sanayi Odası Koordinatörlüğünde yürütülen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı olan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu’nun KSO’da düzenlediği programa, KSO Genel Sekreteri Memet Turabi, AK Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra, AK Parti Milletvekili adayı Sezer Katırcıoğlu, CHP Milletvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet, il yönetiminden Emel Ceylan Balcıoğlu, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Baykal, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can’ın eşi Şengül Can, Kocaeli genç Girişimciler İcra Kurulu üyeleri, Sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri ile kadın girişimciler katıldı. Prof. Dr. Füsun Yıldız, kadınlara yönelik söyleşisinde, “kadınlar olarak erkeklerin arkasında değil, yanında yürümeliyiz, kadın dayanışmasının önümüzdeki milletvekili seçimlerinde mutlaka kendisini göstermesi gerektiğini” ifade etti.

Hem Evde Hem İşte Yarışıyoruz

Programın açılış konuşmasını yapan KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi, “Kadın girişimcileri her alanda destekliyoruz. Kadınların toplumda yarattıkları etki çok fazla ve desteklerimiz sürecek.” dedi. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Baykal ise meslek yaşamımızda erkek rakiplerimizin yanı sıra evde annelik sorumluluğumuzu aksatmadan çalışıyoruz. Kadınlarımız üretkenlikleri organize etme, insiyatif kurma ayrıcalığıyla sanatta, bilimde öncü olarak Cumhuriyetin aydınlık yüzü olmuşlardır. Nerede bir barış güzellik varsa oraya mutlaka kadın eli değişmiştir. Yüreği annelik hissiyle dolu hayatı bir yönüyle eksik yaşayan annelerimiz ve tüm kadınların anneler gününü kutluyorum.” diye konuştu.

Tarihe Damga Vuran Kadınları Anlattı

KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilimdalı başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, “Aslında bütün kadınlar öncüdür çünkü hepsi birer annedir.” diyerek ilk olarak hayatta öncü rol oynayan Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı anlattı. Türk Rus Savaşı’nda topla tüfekle savaşan Nene Hatun, orduya silahların ıslanmadan taşınması için mücadele eden Kastamonulu Şerife Bacı, kendisine Üsteğmen rütbesi verilen Erzurumlu Kara Fatma, 12 yaşında onbaşı rütbesi alan, Şükran belgesi ve İstiklal Madalyası verilen Nezahat Onbaşı, ilk kadın yazar ve Meşrutiyet Dönemi’nin en çok eser veren yazarı Halide Edip Adıvar, dünyanın en çok uçan ve ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ilk kadın jet pilotu Leman Bozkurt, Cumhuriyet’in ilk kadın öğretmeni Refet Angın ve daha birçok başarılı kadını da hazırladığı slaytla anlattı.

 Kadınları anlattığı sunumundan sonra kadının iş yaşamından uzak kaldığına dikkat çeken Yıldız, Günümüzde kadınlara gereken istihdam yaratılmıyor. Özellikle kamuda çalışan kadın sayısının artmasına rağmen, çalışma oranı maalesef düşük rakamlarda. Üst düzey kadın çalışan oranı ise kamuda yüzde 9. Gelişmiş ülkelerde bu rakamlar oldukça yüksek. Ülkemizde genellikle kadınlar memur olarak çalışıyor. Siyasi arenada da kadınlar, erkeklerden daha az yer alıyor. Kadın akademisyen oranımız yüzde 8. Tarihi bilmek ve ilklere imza atan kadınlara değinmek yeni kapılar açacaktır. Hayatınızda size dokunan bir kadınla karşılaşmanız çok önemli.” diyerek tüm kadınların Anneler Günü’nü kutladı.

Paylaş