Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Çuhadaroğlu Alüminyum 2016 Öğrenci Proje Yarışması’na Ev Sahipliği Yapıyor

7 Haziran 2016

Sayın Üyemiz,

Alüminyum sektöründe faaliyet gösteren Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş. her yıl farklı konularda proje yarışması düzenlemektedir. Türkiye’deki tüm mimarlık ve tasarım fakültesi öğrencilerinin katılımına açık olan bu proje yarışmasına bu sene Kocaeli Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. Firmaya ait müzenin daha fazla insan tarafından ziyaretine ve müzecilik kültürüne uygun, modern ve çağdaş bir yapıya kavuşması için bu sene öğrencilere müzenin yeni binasının tasarımı proje olarak verildi. Projelerden gelecek fikirler ile tasarımının yapılacağı müze ülke tarihinde ilk havagazı fabrikası olma özelliği taşıyan, 1887-1993 yılları arasında hizmet veren ve şu an kullanılmayan Yedikule’deki tarihi Gazhane binasının bulunduğu alanda yaptırılması düşünülmüştür.

Üniversite sanayi işbirliği açısından önemli olan bu yarışmada aynı zamanda farklı üniversitelerin mimarlık ve tasarım fakültelerinden öğrenciler aynı tema üzerinde çalışarak akademik bilgiyi pratiğe dökme imkânı bulacaktır. Jüri üyeleri sebebiyle uluslararası boyut kazanan yarışmanın eğitim ve müzecilik kültürü açısından Türkiye’ye katkı sunması beklenmektedir.

Jüri üyeleri; Prof. Dr. Nevnihal ERDOĞAN (Kocaeli Üniversitesi), Prof. Dr. Marco PRETELLI (Bologna Üniversitesi), Prof. Dr. Fani VAVILITSINIKA (Selanik Aristo Üniversitesi), Doç. Dr. Evangelos CHRYSAFIDES (Selanik Aristo Üniversitesi), Doç. Dr.

Oya ŞENYURT (Kocaeli Üniversitesi), Y. Mimar Hasan Okan ÇETİN (ODTÜ), Y. Mimar Seyhan SERİMER (Serimer Mimarlık) olarak belirlenmiştir.

Raportörler ise Yrd. Doç.Dr.Mehmet Şener (Kocaeli Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Neslihan Türkmenoğlu Bayraktar (Kocaeli Üniversitesi) dir.

Savaş dönemi eserlerin yer aldığı müzede proje teması olarak Barışa Açılan Kapı Hisart

kullanılmıştır. Savaşların yarattığı tahribat ve tarihsel bilgiler ışığında bunlardan alınacak

dersler üzerinden hazırlanan eserlerin sergileneceği müze için düzenlenen proje yarışmasının ödül töreni 31 Ekim 2016 tarihinde Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Afiş için tıklayınız.

Konu ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda yer alan web adresinde yer almaktadır.

http://www.cuhadaroglu.com/SocialResponsibility.aspx

Paylaş