Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KSO Başkanı Zeytinoğlu’nun WCF Genel Konsey Üyeliğini Kutladı

5 Ocak 2017

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun (WFC) Dünya Odalar Federasyonu Genel Konsey Üyeliğine yeniden seçilmesinden dolayısıyla Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve KSO Başkanı Zeytinoğlu birlikte basın toplantısı gerçekleştirdiler.

Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen Basın toplantısına Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Osman Sarı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul,  KSO Başkan Yardımcıları Ahmet Başaran, Çınar Ulusoy, ve KSO Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Ayhan, Mustafa Böyet, İrfan Kanık, KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi, Genel Sekreter Yardımcısı Egemen Mert katıldılar.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Dünya Odalar Federasyonu’nun (WCF), Milletlerarası Ticaret Odası tarafından 1950 yılında üyelik ağındaki ticaret odalarını temsil etmek, Odalar arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla kurulduğunu vurgulayarak, “Siyasi amaç gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan WCF, 12.000 Oda ve bu Odalara bağlı iş dünyasının global ağını birleştirerek odalar topluluğunun temelini oluşturmaktadır.

Özel sektörün gelişimini teşvik etmek, odaların kapasitelerini artırmak için WCF, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Bölgesel kalkınma bankaları da dâhil olmak üzere çok taraflı örgüt ile geniş çaplı güçlü bağlar geliştirmiştir. Odalardan oluşan küresel ağı birleştiren ve odaların daha üretken olmasına yardımcı olan Dünya Odalar Federasyonu’nun Genel Konsey Seçimleri 2016 Kasım ayı içinde gerçekleştirildi. 2017 – 2019 dönemi seçimleri için, 130 ülkeden 1.200’ün üzerinde Oda üyesi oy kullanmaya davet edilmiştir. 2017 – 2019 yıllarını kapsayan 3 yıllık süreçte seçilen üyelerin büyük bir çoğunluğu ilk kez WCF’de ağırlanacaktır. Üç yıllık süreç için 48 farklı ülke temsilcinin aday olduğu seçimlerde 20 temsilci Genel Konsey’e seçilirken, dünyadaki seçilmeyen bölgeleri temsil etmek, bölgesel ve ekonomik dengeyi sağlamak amacıyla konseye 12 üye atanarak dâhil edilmiştir. Yeni dönem Genel Konseyi’nin, 1 Mart 2017 tarihinde yapılacak ilk toplantısı, Konsey’in yönetim merkezi olan Paris’te gerçekleşecektir.” dedi.

KSO BAŞKANI ZEYTİNOĞLU GURURUMUZ OLDU”

Vali Güzeloğlu Basın toplantısındaki konuşmasında, İlimiz ve ülkemiz için önemli, uluslararası bir görevde yeniden güven tazeleyerek Dünya Odalar Federasyonunun Genel Konsey Üyeliğine 3 yıllık bir dönem için yeniden seçilen Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu ve şahsında Sanayi Odasını kutlamak için bir arada bulunduklarını vurgulayarak, “Güven tazeleyerek Dünya’nın en üs ölçekteki Odalar ve yönetimini oluşturan Federasyon perspektifinde Türkiye’yi de temsil ederek yeniden konsey üyesi seçilen Sayın Zeytinoğlu’nu tebrik ediyorum.

Uluslararası sanayi ve ticaret ilişkileri perspektifindeki bu onurlu görevde,  özellikle en tecrübeli üyelerden biri olarak seçilmesinin, yerel, bölgesel ve uluslararası ölçekte Türkiye’nin genel olarak tanıtımı,  Türkiye’nin gelişen ve büyüyen ekonomisinin her kesim ve dünyadaki bütün ülkeler tarafından algılanması, sanayi ve ticaret başta olmak üzere iddiamızın uluslararası perspektifte ve dünya ölçeğinde çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Bu tip uluslararası örgütlerde, kurum ve kuruluşlarda görev almakla sahip olduğumuz hem potansiyeli, hem birikimi, hem de Türkiye’nin derinliğini ve zenginliğini anlatmak için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu perspektifte Sayın Zeytinoğlu’nun uzun yıllara dayalı sanayici kimliği, Kocaeli Sanayi Odasını yöneten ve güveniyle sanayicilerimizin sorumluluk alan perspektifteki kimliği ile önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

KOCAELİ ADINA BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYUYORUM

Güzeloğlu, “Kocaeli adına da büyük bir mutluluk duyuyorum. Kocaeli Türkiye’nin büyük yürüyüşüne 2023 hedeflerine ve bununla ilgili bütün beklentilerine en büyük karşılık ve derinlik sunan, dinamikleri sanayi üretim kapasitesi, rekabetçiliğe açık bu anlamdaki sanayi üretim perspektifi ve en önemli,  en değerli olarak da bilgi ekonomisine geçişte bilgi temelli perspektifte, Türkiye’de katma değeri yüksek ürün gamına dönüşüm sürecinde bir model kent kimliği ile şüphesiz bu temsilde olumlu etkilenecektir.

Türk sanayicisinin, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı kimliğinin böylesi önemli ve anlamlı bir görevde yeniden temsil hakkı kazanması, Uluslararası delegasyonuna seçilmesini de anlamlı buluyorum, tebrik ediyorum.” dedi.

Sayın Valimiz Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu başarısından dolayı tebrik edip, yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

Paylaş