Kocaeli’de Sanayinin Kapasite Kullanımı Arttı

22 Haziran 2015

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede,“Odamız tarafından bölgemizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarına yönelik olarak anketlerle yaptığımız tespitlerde Kocaeli’deki sanayi kuruluşlarının Nisan ayı için kapasite kullanım oranı yüzde 71,8 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı bir evvelki aya göre 1,5 puan ve geçen yılın aynı ayına göre ise 1,2 puan artış gösterdi.

İlimizdeki firmalardan gelen bildirimlere göre kapasite kullanım oranlarının yılın ilk 3 ayında aralıksız düşüşünden sonra tekrar yükselişe geçtiğini görüyoruz. Bu olumlu gelişmede firmalarımızın sezona bağlı sipariş artışlarının ve özellikle inşaat sektöründe mevsimsel canlanmanın etkisi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu aynı anketler kapsamında sanayicilerin Mayıs ayına yönelik beklentilerinin de belirlendiğini belirterek; “Sanayicilerimizin yüzde 25,2’si mayıs ayında iç siparişlerinin arttığını,  yüzde 13,1’i azaldığını, yüzde 61,7’si değişmediğini belirttiler. Aynı şekilde sanayicilerimizin yüzde 24,7’si mayıs ayına yönelik olarak dış siparişlerinin arttığını, yüzde 16’sı azaldığını, yüzde 59,3’ü ise dış siparişlerinde bir değişiklik olmadığını belirttiler. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde önümüzdeki aylarda sanayinin kapasite kullanımında artış sürebilir.” şeklinde konuştu.

Paylaş