KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kasım ayında Türkiye ihracatının yüzde 16.5’i Kocaeli’den gerçekleşti”

18 Aralık 2018

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli ihracatından sevindiren rakamların gelmeye devam ettiğini belirterek, kasım ayında 2.6 milyar dolar ile Türkiye ihracatının yüzde 16.5’unun tek başına  Kocaeli’nin karşıladığını söyledi.

Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, “Kasım ayında ilimizden 2.6 milyar dolar tutarında  ihracat ve 3.2 milyar dolar tutarında ithalat yapıldı. Geçen yılın kasım ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 36.5 oranında artarken, ithalat yüzde 31 oranında geriledi. Kasım’da Türkiye ihracatının yüzde 16.5’u ilimizden gerçekleşti. İlimiz ihracatındaki bu ivmelenmede, geçen yıla göre ihracatını yüzde 10 arttıran otomotiv ve yüzde 24 arttıran kimya sektörünün önemli katkısını görüyoruz. Bunun yanında demir, çelik, elektrik, elektronik, makine ve iklimlendirme sanayi sektörleri de ihracatlarını arttıran sektörler olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yılın tamamında Kocaeli’nin ihracatta tarihi rekor kıracağını belirterek, “İlimiz on bir aylık dönemde 25.9 milyar dolar ile geçen yılın aynı döneminin yüzde 23.6 üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Yılın tamamında ihracatımızın 28 milyar doları geçerek yeni bir rekora imza atacağını bekliyoruz. İhracatçı tüm firmalarımızı kutluyoruz.” dedi.

Paylaş