Kocaelili KOBİ’lere Finansmanda Nefes Aldıracak Yöntemler Anlatılacak

22 Kasım 2017

Finansal Kurumlar Birliği’nin ekonominin yapıtaşlarını güçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği “KOBİ’LER İLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA” buluşması Kocaelili Kobi’lerle bir araya geliyor. 28 Kasım Salı günü, Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Meclis Salonu’nda saat 16.00’da başlayacak olan organizasyonda, uzmanlar tarafından KOBİ’lere finansmanda nefes aldıracak yöntemler anlatılacak.

Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, BDDK, TİM, Türk EXİMBANK, KOSGEB ile Türkiye’nin üreten kentlerinde gerçekleştirilen buluşmalarda yeni durak;  Marmara’nın sanayi ve liman kenti Kocaeli…

Geçtiğimiz aylarda Denizli, Bursa, Samsun, Adana, İzmir ve Eskişehir’de düzenlenen organizasyonlarda binlerce Kobi’ye faktoring anlatılırken, finansmanda bu aracı nasıl kullanacakları detaylıca anlatıldı, üreticilerin tüm soruları yanıtını buldu. Şimdi sırada Kocaeli var… Kentin ticari hayatına yön veren tüm paydaşların katıldığı programda, Kobi’lerin finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programlarından, kredilere, daralan ekonomilerde borçlanma araçlarından, kaynak alternatiflerine, sigortadan garanti hizmetlerine kadar Kobi’lerin ihtiyaç duyduğu tüm konular masaya yatırılacak.

Noyan Doğan’ın moderatörlüğü ile yürütülecek toplantının konuşmacıları; Kocaeli Valisi Hüseyin AKSOY, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet CANTEKİN, Finansal Kurumlar Birliği Faktoring Sektör Kurul Başkanı M. Çağatay BAYDAR,  Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Necmi BULUT,  Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar ULUSOY,  Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sibel MORALI…

 KOBİ’lere nefes aldıracak yöntemler…

Kocaeli, İstanbul’dan sonra, Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan ikinci il. Ekonomisinin dayandığı yüzde 51’lik sanayi üretimiyle, Türkiye imalat sanayiine yüzde 13’lük katkı sağlarken, ilde faaliyet gösteren 80 sanayi kuruluşu, Türkiye’nin en büyük 500 firması içinde yer alıyor. Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sini gerçekleştiren kent, geçtiğimiz yılı 18,3 Milyar Dolar ihracat rakamıyla kapattı. Sanayi kuruluşları ağırlıklı olarak Gebze, İzmit ve Körfez ilçelerinde toplanıyor. Kimya ve kağıt sanayisinde Türkiye’nin merkezi olurken, Türkiye’nin en büyük kâğıt fabrikası, en büyük tersanesi ve en büyük lastik fabrikası bu ilde. Türkiye araç üretiminin yüzde 38’i, Türkiye Metal Sanayinin yüzde 19’u yine Kocaeli’nde karşılanıyor. Organize Sanayi Bölgeleri, Serbest Bölgeler ve Teknoparkları ile Kocaeli sanayisi disiplinli olarak gelişiyor.

“KOBİ’LER İLE GÜÇLÜ VE GÜVENLİ YARINLARA”  buluşmasında ekonominin yapıtaşı KOBİ’LERE nefes aldıracak finansman yöntemlerini sunulurken, aynı zamanda kentin üretenlerine de yeni bir vizyon çizecek.

Paylaş