KSO Tarafından Düzenlenen 2019 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri Sahiplerini Buldu

9 Aralık 2019

2019 Yılında 12.cisi Düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu Kapsamında 22 Sektör Ödülü, ve 2 Büyük Ödül Olmak Üzere Toplam 24 Ödül verildi. Büyük Ölçekli İşletme Kategorisinde Mustafa Nevzat İlaç, KOBİ Kategorisinde ise Genmacs Otomasyon  Büyük Ödülün Sahibi Oldu.

Kocaeli Sanayi Odası  (KSO) öncülüğünde  düzenlenen “12.Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreni   Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti.  KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Teknik  Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, Oda başkanları, il protokolü ve firma yetkileri ve davetliler katılım sağladı.

Ali Çağatay’ın moderatörlüğünde düzenlenen ödül töreninin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Metal – makine – otomotiv – inşaat sektörlerinde ve köprülü vinç mesleğinde 3 bin 951 adaya sınav ve belgelendirme hizmeti verdik. Bu sınavlara ek olarak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan “Mesleki Eğitim Kampüsü” projesinin fizibilite çalışmasını ABİGEM ile birlikte yürütüyor ve bu alandaki bilgi ve tecrübelerimizi aktarıyoruz” dedi.

Zeytinoğlu, “Bu organizasyon ile firmalarımızı 7 kategoride, 360 derece değerlendiriyoruz. Bu kategoriler; Verimlilik, İstihdam, Yenilikçilik ve Markalaşma, Finansal Sonuçlar, Dış Ticaret, Çalışanların Geliştirilmesi ve Bilinçlendirilmesi, Topluma Katkı ve Çevre. Çeyrek asırdır düzenlediğimiz Şahabettin Bilgisu Çevre ödülleri ile çevreye katkısı olan firmalarımızı, ayrıca ödüllendirdiğimizi de buradan hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

Zeytinoğlu son olarak “Ödülün yanı sıra, organizasyonumuza katılan tüm firmalarımızın en önemli kazanımı, PWC danışmanlığı ile Doğu Marmara ABİGEM tarafından verdiğimiz geribildirim raporudur. Firmalarımız bu rapor ile iyileştirmeye açık alanlarını görebiliyorlar, sektörlerinde kendilerini kıyaslama ve eksikliklerini giderme imkanı bulabiliyorlar. Böylece yarışmaya katılan her bir firmalarımızın, kendilerini birer kazanan olarak görmelerini istiyoruz. Sanayicilerimizin performanslarını daha da artırmalarını temenni ediyoruz” dedi.

“NEDEN TAŞINIYOR ÇÖZEMEDİM”

 TOBB Rifat Hisarcıklıoğlu, “Buraya gelme sebebim, sizlerden aldığım morali Anadolu’ya dağıtmak. Sizlerin başarısını da gittiğim zaman Anadolu’nun diğer kentlerine anlatıyorum. Hepsinin hayali Kocaeli olmak. Sizi örnek almalarını istiyorum. Her gittiğim yerde hemşehrileriminreklamını yapıyorum. Şirketlerimiz gittikleri yerde vergilerini versinler. Şirketlerin genel merkezleri sadece Kocaeli değil, Anadolu’da da İstanbul’a taşınıyor. Neden taşınıyor çözemedim ama bu sefer vergiler oraya gidiyor. İstanbul’un parası çok esas para Kocaeli’ye lazım. Kocaeli’de çöpümüz toplanıyor İstanbul’a vergi veriyorsunuz. Ben de sizlerin taleplerini çok iyi  anlıyorum” dedi.

 “Kocaeli artık dünya ile yarışıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, “Kocaelimiz 4 tane odayla temsil ediliyor. Hizmet kalitesi ve standardı nedeniyle 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Bu 5 yıldızı ben vermedim. Uluslararası bağımsız kuruluşlar veriyor. Kocaeli’deki bütün odaları tek tek kutluyorum. Sizler bir arada olduğunuz için böyle işler başarıyorsunuz. Sanayide Türkiye’nin gözbebeğisiniz. Otomotiv, kimya, metalde Türkiye’nin lideri Kocaeli. Kocaeli artık ülke ile değil dünya ile yarışıyor. Buna da maşallah demek lazım. Ödediğiniz vergiyle Türkiye’de ikincisiniz. Vergi tahsilatında ise Türkiye’de birincisisiniz. Bu başarınızla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Belgelendirme konusunda da konuşan Hisarcıklıoğlu, “Dünyada gençler arasında en büyük işsizlik Almanya ve Avustralya’da. Her ilde bir okulu odalarımıza, borsalarımıza teslim ettik. İzmit Meslek Teknik Anadolu Lisesi odalar vasıtasıyla yürütülmekte. İnşallah ileride daha nitelikli yerlerle daha yukarı çıkartacağız. Türkiye’de belgelendirmede en başarılı olan il Kocaeli’dir. “ ifadelerinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Kocaeli sanayi ile barışık bir şehir. Hem çevreden vazgeçmiyor hem de sanayi ve ticarette atılım yapıyor. Sanayicilerimize, ticaretle uğraşan büyüklerimize yapabileceğimiz her türlü katkıyı, desteği vermek için hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. 12’ncisi yapılan böyle bir program son derece önemli. Derece olmasa bile her bir şirketimize geri bildirim verilecek. Bu son derece kıymetli” dedi.

“GİDİN, GÖRÜN”

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ise yaptığı konuşmada, “Burada sizlerle beraber olmak gerçekten onur duydum. Ben aslında bu organizasyon için buraya gelmedim. Sabahtan itibaren Kocaeli’deydim. Burada olma sebebi, ilimizin Türkiye’de ve dünyada taşıdığı öneme binaen daha neler yapabiliriz üzerine bazı çalışmalar yürütmek. Tarih koridorunu gördüm, gidin, görün. Kadın girişimlerimizin yaptığı işler var. Küresel ticaret çok farklı bir yöne doğru gidiyor. Özellikle ülkelerin korumacılık önlemleriyle hareket ediyor olması da önemli. Ben bu organizasyon vesilesiyle son derece mutluyum” ifadelerinde bulundu.

“YENİ BİR UFUK AÇACAKTIR”

Son olarak konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’de sanayinin kalbinin attığı bir kent. Türkiye ekonomisine en fazla katkı veren illerin başına geçiyor. Kocaeli’de başta valiliğimiz olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızla koordinasyon içeriisnde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Herhangi bir sorun olduğunda sorunun çözümü için bütün taraflarla bir araya gelerek çözmek için gayret ediyoruz.Üretim yaptıkları için, istihdam yarattıkalrı için, ülke ekonomisine kattıkları değerler için bütün iş dünyasına en içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Yarışmaya katılan ve ödül almaya hak kazanan bütün kurum ve firmaları kutluyorum. Onların bu örnek başarıları, diğer firmalarımıza da yeni bir ufuk açacaktır” dedi.

Ödül alan firmaların listesine ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş