KSO AB Bilgi Merkezi Daha Yeşil Bir Gelecek İçin Kefken’de Hatıra Ormanı Oluşturdu

14 Aralık 2023

Avrupa Komisyonunun “Map My Tree” kampanyası kapsamında, 170 bin fidan dikilmesini hedefleyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Kocaeli Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi tarafından, Kefken’de 10 bin fidan ile bir hatıra ormanı oluşturuldu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve yerel ortakları, 19 şehirde yaklaşık 170 bin ağacın dikilmesini hedefleyen büyük çaplı bir ağaçlandırma kampanyasını başlattı. Bu etkinlik, Avrupa Komisyonu’nun küresel “Map My Tree” kampanyasının bir parçası olup, 11 Kasım 2023’te kutlanan Milli Ağaçlandırma Günü’nde başladı. Çevresel sorunların çözümünde kolektif eylemin önemini vurgulamak ve anlamlı bir etki yaratmak için bir araya gelinen bu etkinlik, küresel iklim değişikliği mücadelesine katkı sağlamak amacıyla daha yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için AB ile Türkiye arasındaki iş birliğini simgeleyecek. Kocaeli Avrupa Birliği Bilgi Merkezi de bu kapsamda Kefken Orman İşletme Şefliği sorumluluk bölgesinde hatıra ormanını hayata geçirdi. Bölgeye proje kapsamında 10 bin ağaç dikilecek.

HEDEF 3 MİLYAR AĞAÇ

Ağaç dikim etkinliğine Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Memet Barış Turabi, İzmit Orman İşletme Müdürü Esra Karali, İzmit Orman İşletme Müdür Yardımcısı Yusuf Yaycı, Kefken Orman İşletme Şefi Aydın Balcı, Ağaçlandırma Şefi Atakan Kandemir ve Kefken Orman İşletme Şefliği personeli katılım sağladı. Ağaç dikim etkinliğinde konuşan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şunları söyledi:  “Burada Avrupa Komisyonu’nun küresel “Map My Tree” kampanyası kapsamında, Kocaeli Sanayi Odası olarak hatıra ormanı fidan dikim etkinliği yapıyoruz. Avrupa Birliği’nin, Avrupa ülkelerinde 2030 yılına kadar üç milyar ağaç dikme hedefi var. Biz de bu kapsamda hatıra ormanı oluşturma etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz.

KOCAELİ’DE 10 BİN AĞAÇ DİKECEĞİZ

Türkiye’de 19 ilde Avrupa Birliği merkezleri var, bir tanesi de Kocaeli’nde. Bu merkezlerde toplam ekilecek ağaç miktarı 170 bin. Biz de bugün burada Kocaeli olarak 10 bin ağacın dikilmesi ile ilgili startı vermiş bulunuyoruz.  Katkılarından dolayı Orman İşletme Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum.” Ağaç dikme çalışmaları, Orman Genel Müdürlüğü’nün denetiminde, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van şehirlerinde gerçekleştirilecek.