KSO Ağustos ayı Meclis Toplantısının Konuğu Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin Oldu…

21 Ağustos 2019

Kocaeli Sanayi Odası’nın ağustos ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fatma Karayel, “Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi” konulu sunum yaptı.  Bu ay  KSO Meclisin konuğu ise Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin oldu.

KSO Meclisinin açılış konuşmasını yapan Başkan Zeytinoğlu, sözlerinin başlangıcında 17 Ağustos 1999 Gölcük depremine değinerek, “Bu yıl 17 Ağustos depreminin 20. yılı olması dolayısıyla Kocaeli Üniversitemiz ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Bu kapsamda Sanayide Güvenli Yaşam ve İş Sürdürülebilirliği Eğitimleri seferberliği başlattık. Gerek çalışanların eğitimi gerek eğitici eğitimleri düzenliyoruz. Maliyetleri çok küçük ama faydası büyük olacağına inandığımız bu eğitimleri çalışanlarınıza aldırmanızı tavsiye ediyorum. Bunun bizim bölgemize yakışan örnek bir seferberlik olduğuna inanıyorum.” dedi.

Konuşmasında daha sonra ekonomik değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Temmuz ayında ihracat 15.2 milyar dolar ile yüzde 8.5 arttı. Bunun en yüksek temmuz ayı gerçekleşmesi olduğunu görüyoruz. Biliyorsunuz 11. Kalkınma Planında 2023 ihracat hedefi 226,6 milyar dolar olarak açıklandı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için, ihracatımızın her yıl yaklaşık 12 milyar dolar artması gerekiyor. Yapılabilecek seviyeler olduğunu düşünüyoruz. Hedeflerimiz açısında aylık 16-17 milyar dolar seviyelerini yavaş yavaş görmeye başlamalıyız. Ancak Avrupa ekonomisindeki durgunluk ve ticaret savaşları nedeni ile bu seviyelere ulaşmakta da zorluk çekiyoruz.” dedi.

“İthalattaki gerileme temmuzda da devam etti.” diyen Zeytinoğlu, “Aynı şekilde dış ticaret açığı da yüzde 47.5 azalarak 3.2 milyar dolar olarak geçekleşti. Bunun yanında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 70’den yüzde 83 seviyesine yükselmesini olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrükleri’nden aldığımız verilere göre temmuz ayında ihracatımız 2.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yüzde 2.7’lik bir artış var. İthalatımız da yüzde 24.7 gerileyerek 3.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalattaki bu gerilemede hidrokarbonun etkisi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Haziran ayında 548 milyon dolar açık verdik.” diyen Zeytinoğlu, “Yıllık baktığımızda ise cari işlemler 538 milyon dolar fazla olarak gerçekleşti. 2002 yılının kasım ayından bu yana ilk defa yıllık cari fazla verildi. Cari dengedeki iyileşmenin ana etkenleri dış ticaret dengesinde ve hizmetler dengesindeki iyileşmeler oldu.” dedi. “Dövizin ihracatı desteklemesi için reel efektif döviz kurunun 90 seviyesinin üzerine çıkmaması gerektiğini her zaman söylüyoruz.” Diyen Zeytinoğlu, “Dövizin rekabetçi seviyede olması ihracatı canlı tutacaktır. Böylelikle dış ticaret dengesindeki seviyeyi de koruyabiliriz.” dedi.

Zeytinoğlu, “Enflasyon verilerine baktığımızda yıllık TÜFE aylık yüzde 1.36 artışla, yıllık yüzde 16.65 olarak gerçekleşti. Temmuzda yıllık TÜFE’de ufak bir artış yaşandı. Bu artışta, vergi indirimlerinin sona erdiği gruplardaki fiyat artışlarının etkisi oldu. Eylül ayında baz etkisiyle ciddi gerilemeler bekliyoruz.” dedi. Yıllık yüzde 21.66’ya gerileyen ÜFE’nin hala yüksek seviyede olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Dövizdeki gerileme devam ederse ve yine baz etkisiyle önümüzdeki aylarda ÜFE’de de önemli gerilemeler görebiliriz.” dedi.

Mayıs ayında işsizlik oranının yüzde 12.8 olarak gerçekleştiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Sezonsal etkilerle aylık gerileme devam ediyor. Ancak geçen yılın aynı döneminden 3.1 puan üzerinde ve istihdamda azalma var. İstihdamı artırabilmemiz için yatırım iklimini iyileştirirken potansiyel büyüme oranını yakalamamız gerekiyor.” dedi.

Genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 23.3 ile geçen yılın aynı döneminin 5.5 puan üzerinde oluğunu Zeytinoğlu, “Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Orta-uzun vadede sorunun kalıcı çözümünün  eğitim sistemindeki dönüşüm ve yeni yatırımlarla olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Temmuz ayında bütçenin 9.9. milyar TL fazla verdiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Temmuz’da bütçe giderleri yüzde 37.6, bütçe gelirleri yüzde 51.1 arttı. Ocak-temmuz döneminde ise bütçe açığı 68,7 milyar TL oldu. Bütçeyi dengede tutabilmemiz çok önemli. Giderler tarafında biraz daha tutucu davranmamız gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirme yapan Zeyinoğu, “Sanayi üretimi haziranda yüzde 3.9 geriledi. Ekonomideki belirsizlikler ve iç talepteki daralma nedeniyle ciddi bir gerileme yaşadık. Ara malı imalatı yüzde 8.1, sermaye malı üretimi yüzde 5.8 geriledi. Ara malı ve sermaye malı üretiminin azalıyor olması istediğimiz bir tablo değil.” dedi. Sanayi üretiminin ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak gördüklerini ifade eden Zeytinoğlu, “İkinci çeyrekte ekonomimizde yüzde 1,5 düzeyinde bir küçülme gelebilir diye düşünüyoruz.” dedi.

“Merkez Bankası geçen hafta politika faizini 4,25 puan indirerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirdi.” diyen Zeytinoğlu, “İlk olarak devlet bankalarının destek vermesini memnuniyetle karşılıyoruz. Özel bankalardan istediğimiz seviyelerde indirim olmadı. Zira faizlerin yüksek olduğu dönemde yatırımların da zor yapıldığını biliyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu ağustos ayında gerçekleşen faaliyetleri özetleyerek sözlerine son verdi.(Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)

 “Gebze Exımbank En Büyük Şubelerimizden Biri “

KSO Ağustos ayı Meclis toplantısının konuşmacı konuğu Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin, ”Kocaeli’nin Türkiye sanayinde çok önemli payı var. Biz ihracat tarafıyla ilgileniyoruz. Kocaeli’nin ihracat sayılarına baktığımız da sizinle gurur duyduğumu belirtiyorum. Kocaeli’nin Eximbank’tan yararlanma sayılarına baktığımızda biraz zayıflık var. Biz ihracat destek kurumuyuz. İhracat nerede yoğunlaşıyorsa bize orada şube açmaya çalışıyoruz. Amacımız ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli olan her firmamıza ulaşmak, destek olmak. Eximbank faydalarından yararlanan şirket sayısı çok az. Bunu arttırmak için çabalarımız var. Kocaeli’de Eximbank adına Gebze’de şubemiz var. Oldukça fazla hizmet veriyor. En büyük şubelerimizden bir tanesi Gebze Şubemiz. Hem Kocaeli’ye hem de İstanbul’a yakın ilçelere hizmet veriyor” diye konuşu.

 

 

Paylaş