KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; 2015’te 805 Bin Kişi İşe Kavuştu Ama Yeterli Olmadı

Paylaş

TUİK tarafından açıklanan Aralık ayı işsizlik rakamları ile 2015 yılının işgücü verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Türkiye 2015 yılında 805 bin kişiye iş buldu ama bu işsizlik oranının yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 10.8’e çıkmasını önleyemedi.” dedi.

İşsizliğin 2016’da da Türkiye ekonomisi açısından önemini koruyacağına dikkat çekerek işsizlik ile büyüme arasındaki ilişkiye dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu “2015 yılında işsizlik oranı yüzde 10,2 ile çift haneli rakamlara çıktı. Burada işgücüne katılımın yüzde 54,7’den yüzde 55,7’ye çıkmasının etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü istatistikler istihdam oranının da arttığını gösteriyor. Aslında aralık ayında işsizlikte sezonsal artış bekliyorduk. Yılsonu itibariyle işsizlik oranı çift haneli rakama çıktı. Ancak 2015 yılı ülkemiz ekonomisi açısından zor bir yıldı. Özellikle ihracatın bir evvelki yıla  göre  yüzde 9 az gerçekleştiği 2015 yılında istihdam oranının artmış olması bile sevindirici bir husustur.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu Şubat ayı bütçe rakamlarını da değerlendirerek “Şubat ayında da bütçemiz 2,4 milyar TL fazla verdi. Bütçe gelirleri binde 5 gerilerken, bütçe giderleri yüzde 11,4 arttı. Yılın ilk iki ayında 6,6 milyar TL fazla verdik. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yaklaşık 4 katı. Bu, bizim her zaman savunduğumuz ve istediğimiz bir tablo. Bütçe ile ilgili yatırımların daha rasyonel yapılarak giderler tarafında daha tutucu olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ki böylece sanayicinin üzerindeki vergi yükünün azaltılabilmesi mümkün olabilsin.” şeklinde konuştu.