KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmeleri ve işsizlik oranını değerlendirdi

15 Mart 2018

TUİK tarafından açıklanan işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2017 yılının tamamındaki gidişatın 2016’dan iyi olduğunu söyleyerek, Aralıkta 2.3 puanlık azalış ile yüzde 10.4 seviyesinde gerçekleşen işsizlik oranını olumlu karşıladı. Zeytinoğlu, “Dönemsel olarak baktığımızda 2017 yılını yüzde 10.9 seviyesinde kapadık. 2017 yılında başlatılan istihdam seferberliği ve bu kapsamdaki teşviklerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. 2018’de ise alınan tedbirlerin sonuçlarını daha net göreceğimizi bekliyoruz. 2018 yılını yüzde 10.9’un altında bir işsizlik oranı ile kapatacağımızı düşünüyoruz.” dedi.
Zeytinoğlu, aralıkta işsizlik oranının kasım ayının 0.1 puan üzerinde gerçekleşmesine ilişkin değerlendirmesinde, “Geçmiş yılların trendlerine baktığımızda, yılın son ayındaki işsizlik oranının bir önceki ayın 1-2 puan üzerinde gerçekleşmesini bekleriz. 2017’de kasımdan Aralık’a 0.1 puan gibi düşük bir artışla kapamamızı olumlu değerlendiriyoruz. Bununla birlikte ocakta sezonsal etkiyle iyileşme bekliyoruz.” dedi. Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “2017 yılı ocak-aralık döneminde 1 milyon 616 bin kişiye istihdam sağlandı. 2016’nın aynı döneminde bu rakam sadece 394 bin kişiydi. 2016’nın 4 katı fazla istihdam yaratılmış olmasını sevindirici buluyoruz. İstihdama katılım bu kadar artarken işsizlik oranımızın hala yüksek seyretmesini, ülkemizde misafir olan Suriyelilerin işgücüne katılımlarının da etkilediğini düşünüyoruz.” dedi.
Zeytinoğlu genç nüfustaki işsizlik oranında temmuzdan itibaren kademeli olarak gerileme olduğunu belirterek, “Genç nüfustaki işsizliğin aralıkta 2016’nın aralık ayına göre 4.8 puan gerileyerek 19.2 seviyesine inmesini sevindirici buluyoruz.” dedi.
-KSO Başkanı Zeytinoğlu şubat ayı bütçe gerçekleşmelerini de değerlendirdi
 KSO Başkanı Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmesinde, “Şubat ayında bütçemiz 1.9 milyar TL açık verdi. Ancak bütçe gelirlerinde 30’luk artışı olumlu değerlendiriyoruz. Bu bize bütçenin geleceği açısından olumlu sinyaller veriyor.” dedi.
Bütçeye en fazla katkının şubatta vergi gelirlerinden yansıdığını belirten Zeytinoğlu, “Vergi gelirleri şubat ayında yüzde 31.4, yılın ilk iki ayında ise 18.3 oranında arttı. Şubat’ta giderlerdeki artış ise yüzde 17 oldu. Tabi, enflasyonun yüzde 10 civarında olduğu ortamda giderler tarafında biraz daha tutucu davranılabileceğini düşünüyoruz.” dedi.
 
 

Paylaş