KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Bütçe rakamları ikinci çeyrekte kamu harcamalarıyla büyüyeceğimize işaret ediyor”

15 Temmuz 2016

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından Haziran ayı bütçe rakamlarını değerlendirerek, “Haziran ayında  bütçemiz 7,9 milyar TL açık verdi. Gelirler yüzde 11,4 arttı. Ancak giderlerdeki yüzde 43’lük artış bütçe açığına neden oldu. Giderlerde en büyük artış yüzde 63 ile cari transferlerde olmuştur. Bütçe verilerinden ikinci çeyrekteki büyümenin kamu harcamalarından geleceğini görüyoruz.” dedi.

Yılı denk bütçe ile bitirmenin önemine vurgu yapan KSO Başkanı “Yılın ilk yarısında 1,1 milyar TL fazla verdik. Kümülatif değerlendirdiğimizde yılın ilk yarısında bütçe performansımız iyi. Beklentimiz bu performansın devamlılığı.  Giderler tarafında daha tutucu olmamız gerekiyor.” dedi.

-KSO Başkanı TUİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendirdi

TUİK tarafından açıklanan ve yüzde 9,3 seviyesinde gerçekleşen Nisan ayı işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayı işsizlik oranı bir evvelki yılın aynı ayına göre 0,3 puan, bir önceki aya göre ise 0,8 puan gerileyerek 9,3 olarak gerçekleşti. İşsizlik 8 aydan sonra tek haneli rakama indi. İstihdam verileri Türkiye ekonomisi için olumlu seyrediyor. Geçen yıl mayıs ayından bugüne 1 milyon kişi, bir evvelki aydan 645 bin kişi istihdam edildi. Mevsim etkisi ile önümüzdeki 5-6 ay daha işsizlik oranında gerileme bekliyoruz.” dedi.

Mevsimsel olarak iş gücüne katılma oranının arttığını belirten Zeytinoğlu, “Nisan ayında işgücüne katılma oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 3 bin kişi artarak yüzde 52’ye ve istihdam edilenlerin oranının ise 1 milyon kişi artarak yüzde 47,2’ye yükselmesi memnuniyet vericidir. Buna rağmen, işsiz sayısı 3 bin kişi artarak 2,8 milyon kişi olmuştur. Ekonomik faaliyetlere göre payları önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ise hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1,5 puan artarak yüzde 53,6, inşaat sektörünün payı 0,3 puan artarak yüzde 7,5, tarım sektörünün payı 1,3 puan azalarak 19,4 ve sanayi sektörünün payı ise 0,5 puan azalarak 19,5 olmuştur.” dedi.

Paylaş