KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

2 Ekim 2019

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan eylül ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 0.28 artarak 14.4 milyar dolar, ithalat yüzde 0.92 artarak 16.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 5.77 artarak 2 milyar dolar olarak geçekleşti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Eylül ayında ihracat artışının hız kestiğini, ithalatın ise artışa geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu durumdan kaynaklı dış ticaret açığında ufak da olsa yükselmeler başladı. Eylül ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.77 artarak 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, cari açığı etkileyecektir. Ancak biz turizm gelirlerinin katkısıyla cari açıktaki iyileşmelerin devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

Ocak-eylül dönemi ihracatının geçen yılın aynı döneminin yüzde 2.3 üzerinde olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “İlk dokuz aylık ihracatımız 125.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatımız yüzde 14.7 azalarak 148.4 milyar dolar oldu. Aynı dönem ihracatın ithalatı karşılama oranın ise yüzde 70.6’dan yüzde 84.4’e yükselmesini olumlu karşılıyoruz.”  dedi.

İthalat alt kalemlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak-eylül dönemi ithalat alt kalemlerine baktığımızda, tüketim mallarındaki yüzde 27.7’lik gerileme memnuniyet verici olmasına rağmen aynı dönem yatırım mallarındaki yüzde 17.8’lik azalışın dikkatle izlememiz gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Paylaş