KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: İhracattaki Artış Ekonomide Düzelme Sinyalleri Veriyor

1 Nisan 2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mart ayı ihracat kayıtlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, mart ayında ihracatın yüzde 2,6 artışla 11.5 milyar dolara çıkmasının ekonomide düzelme sinyalleri olduğunu söyledi. Zeytinoğlu açıklamasında, “11.5 milyar dolar ihracat bizleri sevindirdi. Reel sektörün temsilcileri olarak tüm olumsuz koşullara rağmen ihracattaki bu artışı ekonomide düzelme sinyali olarak görüyoruz.” dedi.

Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu bir döneme girildiğine dikkate çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Geçtiğimiz yıl 29 Kasımda ve geçtiğimiz ay 18 Martta gerçekleşen Türkiye-AB zirvesinin olumlu sonuçlarını ihracatımızda önemli bir paya sahip olan AB ile olan ticaretimizde görüyoruz. AB ülkeleri ile olan ihracatımız Mart ayında yüzde 14 ve yılın ilk üç ayında yüzde 6 oranında artmış. Oysa geçen yıl AB ile olan ihracatımız Mart ayında yüzde 17 ve yılın ilk üç ayında yüzde 12 gerilemişti. Reelpolitik sebeplerle gerçekleştirilse de zirve sonuçlarının ülkemiz için bir fırsat olabileceğini belirtmiştik. Sonuçlarını görüyoruz.” dedi.

Diğer taraftan ihracatta parite etkisinin çok azda olsa de hala devam ettiğine dikkat çeken KSO Başkanı “Mart ayında ihracatımızın yüzde 48.9’unu AB ülkelerine yapmışız. İlk üç aya baktığımızda ise yüzde 49.7 oluyor. Yani ihracatımızın hemen hemen yarısını AB ülkelerine yapıyoruz. Avrupa’ya yaptığımız ihracatta parite lehimize döndü diyebiliriz. Dolayısıyla Avrupa’ya olan ihracatımızda artışlar olabileceğini bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Komşu ülkelerde yaşanan gerginliklerin bitmesiyle ihracatın çok daha ileri seviyelere yükselebileceğini belirten KSO Başkanı “Umarım en kısa zamanda Avrupalı dostlarımızın da desteği ile başta Suriye olmak üzere komşumuz ülkelerde yaşanan gerginlikler biter. Komşularımızla ılımlı ilişkilerin olduğu bir atmosferde ihracatımızın çok daha ileri seviyelere çıkabileceğini biliyoruz.” dedi.

 

Paylaş