KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: İşsizlikteki Düşüş Eğilimi Ekonomideki Canlanma Sinyallerini Doğruluyor

17 Mayıs 2016

TUİK tarafından açıklanan ve yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşen Şubat ayı işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İşsizliğin sezonsal olarak gerilediğini memnuniyetle görüyoruz. Geçen yıldan bu yana 969 bin kişi istihdam edilmiş. Geçen aydan bu yana ise 270 bin kişiye yeni iş bulunmuş. İşsiz sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 2 bin, geçen aydan bu yana 66 bin kişi gerilemiş. Tüm bu veriler ekonomide canlanma sinyallerini doğruluyor.” dedi.

Türkiye ekonomisinin önemli göstergeleri olan sanayi üretimi ve ihracat verilerindeki canlanmanın olumlu yansımalarının işsizlik oranlarında görüldüğüne dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu “2016 yılı Türkiye ekonomisi yapısal reformların hızla başlatıldığı önemli bir yıl. Yılın ilk çeyreğinde özellikle sanayi üretiminde ve ihracatta önemli gelişmeler kaydettik. İşsizliğe kalıcı çözümün üretimi artırarak ve yeni yatırımlarla mümkün olduğunu biliyoruz. Şubat ayında düşen bu işsizlik oranı bizleri sevindirdi. Sezonsal olarak bu düşmenin devam edeceğini bekliyoruz. Bir tek turizmden kaynaklı endişemiz var. Bu konuda tedbirlerin alındığını biliyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, “Diğer taraftan ekonomik faaliyetlere göre paylara baktığımızda, yüzde 18,4’ü tarım, yüzde 6,7’si inşaat, yüzde 55’i ise hizmetler sektöründe çalışıyor. Sanayinin payının ise 1 puan gerileyerek 20,9’dan 19,9’a gerilediğini görüyoruz. İşsizliğe kalıcı çözüm için sanayinin katkısının artması gerekiyor.” dedi.

Suriyeli sığınmacıların eğitilmeleri suretiyle iş dünyasının ara eleman ihtiyacını karşılamada çözüm olacağını dile getiren KSO Başkanı “Suriyeli sığınmacıların mesleki eğitimleri sağlanması suretiyle iş dünyasının ara eleman ihtiyacını karşılamada bir çözüm olacaktır. Kısa adı UMEM olan Uzmanlaşmış meslek edindirme projesinin Suriyeli sığınmacılara meslek edindirmede kullanılabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu ayrıca Nisan ayı bütçe rakamlarını da değerlendirerek “Nisan ayında bütçemiz 5,4 milyar TL fazla verdi. İlk dört ayda bütçemiz 5,4 milyar TL fazla vererek geçen yıla göre yüzde 233 artış gerçekleşti. Mart ayında cari transferlerdeki yüzde 50’nin üzerindeki artıştan kaynaklı açık vermiştik. Nisan ayında tekrar fazla vermek bizleri sevindirdi. Kümülatif olarak baktığımızda ilk dört ayda giderler yüzde 9,9 ve gelirler yüzde 16,2 arttı. Her zaman söylediğimiz gibi giderlerdeki tutucu olma noktasında bu yıl somut sonuçlar görüyoruz. Bunun yılsonuna kadar devam etmesini bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Paylaş