KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “İstihdam Seferberliğinin ilk olumlu işareti geldi.”

15 Mayıs 2017

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayı yüzde 12,6 olarak gerçekleşen işsizlik oranı ile ilgili “Uzun süredir yüksek seyreden işsizlik oranımızda şubat ayından itibaren kırılma yaşadık. Reformların istihdam üzerinde ilk olumlu etkisini gördük. Hala yüksek olmakla birlikte istihdam seferberliğinin yansımalarını gördüğümüz yüzde 12,6 seviyesindeki işsizlik oranlarını olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı işsizlik oranının, geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puan arttığını, ancak bir önceki aya göre ise 0,4 puan gerilediğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Ocak ayında işsizlik oranında zirveyi görmüştük. Teşviklerle ocak ayından şubata işgücüne katılan kişi sayısı 197 bin kişi artmış. 284 bin kişi istihdam edilmiş. Dolayısıyla işsiz sayımız 85 bin kişi azalmış. İşgücüne katılım bu kadar artmasaydı işsizlik oranımız daha da düşebilirdi. Teşviklerin mevsimsel etkilerle birlikte ikinci çeyrekte daha olumlu sonuçlarını göreceğimizi düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ayhan Zeytinoğlu “Tabii hükümetimizin başlattığı seferberlik ve teşviklerle işsizlik oranlarımızdaki gerilemenin kalıcılığı konusunda tereddütlerimiz var.  İşsizlikle ilgili başta nitelikli eleman olmak üzere yapısal sorunlarımız hala devam ediyor. Ve bu sorunlar bugünden yarına çözümlenmesi mümkün değil.” dedi.

Genç nüfustaki işsizlik oranının geçen aya göre 1,2 puan gerilemesine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Genç nüfustaki işsizlik oranı geçen aya göre gerileyerek yüzde 23,3 seviyesine indi. Bir önceki ay bu oran yüzde 24,5 idi. İstihdam seferberliğinin etkilerini genç nüfustaki işsizlik oranlarında da görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu oranın daha da gerileyeceğini bekliyoruz.” dedi.

Paylaş