KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kasım ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendirerek: “İmalat sanayini otomotiv sürükledi” dedi.

24 Kasım 2017

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu gerek Kocaeli ve gerekse Türkiye imalat sanayi kapasite kullanım oranında kasım ayında da artış olduğuna dikkat çekerek “Hem ilimiz hem de Türkiye genelindeki kapasite kullanım oranlarındaki oldukça sevindirici olan bu artışta otomotiv sanayinin etkisini görüyoruz.” dedi. Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 71 oldu. Kasım ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puan arttı. Kocaeli otomotiv sanayinin kapasite kullanım oranı yüzde 80’i aşarken Türkiye genelinde bu oran yüzde 87 oldu.

Kocaeli’de otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörünün kapasite kullanım oranının kasımda yüzde 80’i aştığını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerden, kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre 0,2 puan artış var. İlimiz genelinde otomotiv, makine, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite kullanım oranları ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Otomotiv sektöründe ise bu oranın yüzde 80’in üzerine çıktığını memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarındaki on bir aylık ortalamanın geçen yılın 1 puan üzerinde olduğunu belirterek, “Kapasite kullanım oranını, önemli öncü göstergelerden biri olduğu için önemsiyoruz ve yılın başından bu yana baktığımızda geçen yıla göre gerçekleşen artışı olumlu değerlendiriyoruz.” dedi. Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmenin devamında, “Kapasitelerdeki artış nedeninin mevsimsel ve yeni projelerle birlikte talep artışı dolayısıyla siparişlerdeki artışlara bağlı olduğunu gördük. Bunun yanında firmalarımızın yüzde 68’i kapasite kullanımlarının geçen aya göre arttığını belirtti.” dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 28’i aralıkta alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 50’si bu miktarın değişmediğini ve yüzde 22’si azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın yüzde 28’i dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 51’i sipariş miktarında bir değişme olmadığını ve yüzde 21’i ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

KSO Başkanı Merkez Bankası tarafından açıklanan ve yüzde 79,9 ile geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan artış gösteren Türkiye imalat sanayi kapasite kullanım oranını da değerlendirerek “Türkiye imalat sanayi kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 79,9 gerçekleşerek son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye genelinde de yüzde 87 kapasite oranı ile otomotiv sanayi zirveye oturdu. Tüm firmalarımızı kutluyoruz.” dedi.

Paylaş