KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Kocaeli Devler Liginde 89 Firma ile Temsil Edildi

18 Haziran 2015

  • İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu’nun 2014 yılı sonuçlarını değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu “Kocaeli bu yıl 89 firma ile devler liginde temsil edildi. Her yıl olduğu gibi listenin en başına TÜPRAŞ yer alırken, Ford Otomotiv Sanayi ikinci ve Aygaz onuncu oldu.” dedi.

KOCAELİ- KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “2014 yılı Türkiye’nin en büyük 500 işletmesi içerisinde İlimizden 89 firma yer aldı. Her yıl olduğu gibi Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ’ı, Ford Otomotiv Sanayi izledi. Yine İlimizde faaliyet gösteren Aygaz da bu yıl onuncu sırada yer aldı” dedi.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu içerisinde yer alan 89 Kocaeli firmasını kutlayan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede Kocaeli, 34 firmadan 35’e çıkıyor. Bunun nedeni firma merkezlerinin başka illerde olmasından kaynaklanıyor olmasıdır. Kocaeli Sanayi Odası olarak merkezleri başka illerde olup, üretimleri İlimizde olan firmaları belirlediğimizde 2014 yılında 89 işletmemizin Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde yer aldığını görüyoruz.” dedi.

Bir evvelki yıla göre 500 büyük içerisinde  87 firma yer alırken bu yıl açıklanan 2014 yılında 89 Kocaeli firması bulunduğunu ifade eden Zeytinoğlu “Her ne kadar İSO raporlarında, Kocaeli’ndeki sanayi kuruluşlarının büyük bir bölümünün merkezleri, İstanbul’da olduğundan ötürü İstanbul ili kapsamında gösterilse de üretim tesisleri Kocaeli’nde bulunan bu firmalar yeniden değerlendirildiğinde Kocaeli’nin ekonomiye verdiği gerçek katkı ortaya çıkmaktadır” dedi.

Zeytinoğlu “Bu yıl listemize 11 firmamız yeni ilave olmuştur. Türkiye’nin en büyük işletmesi TÜPRAŞ ve ikinci büyük işletmesi Ford ile birlikte onuncu sıradaki Aygaz ile birlikte 8 firmamız konumunu korudu. Bununla birlikte listede yer alan 37 üyemiz sıralarını yukarı taşıdılar. Bu firmalarımızı da ayrıca kutluyoruz” dedi.

Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içerisinde Kocaeli firmalarına ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş