KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Kocaeli’de İşsizden Çok İşçi Talebi Var”

15 Şubat 2016

TUİK tarafından açıklanan Kasım ayı işsizlik rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Kocaeli’de sanayi kuruluşlarının talep ettiği işçi sayısı, İŞKUR tarafından açıklanan işsiz sayısından fazla. Yani  Kocaeli’deki işsizlerin tamamını işe yerleştirsek bile üretici kuruluşların işçi talebi karşılanmamış olacak.  Bu nedenle Türkiye’de işsizliği değerlendirirken bu gerçeğin altında yatan nedenlere bakmalıyız.” dedi.

Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı işsizlik rakamlarına ilişkin olarak; “Kasım ayında sezonsal artış beklediğimiz bir dönemde işsizliğin yerinde sayması memnuniyet vericidir. Her ne kadar hala gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında geride olsak da işgücüne katılma oranının yüzde 51,2 ile bir evvelki yılın üzerinde gerçekleşmesini de olumlu değerlendiriyoruz.” dedi.

Kocaeli işgücü verilerini de değerlendiren KSO Başkanı “Diğer taraftan İŞKUR’un son verilerine göre İlimizde işsiz veya işi olanları kapsayacak şekilde kayıtlı iş arayanların sayısı toplam sayısı 154 bin 451 kişi. Sadece işsizlerin sayısı ise 49 bin 363 kişi. Açık iş ilanı ise 57 bin 600 kişi. Veriler işsiz sayısından daha fazla işveren talebi olduğunu gösteriyor. Ama diğer taraftan işi de olsa ya da emekli olup 96 bin 851 kişinin de iş aradığını gösteriyor.” dedi.

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Ocak ayı bütçe rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu “Bütçe gelirlerinin yüzde 16,5 ile enflasyonun üzerinde artmasını olumlu bulmamıza rağmen giderlerdeki artışın enflasyonun 8 puan üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz.  Yılın sonunda denk bütçeyi yakalayabilmek için giderler tarafında daha tutucu olmamız gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Paylaş