KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; Kur Etkisi Enflasyonu Artırdı

5 Haziran 2015

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu petrol fiyatlarının enflasyonu aşağı çekmeye yönelik etkisinin sınırlı kaldığını belirtti.

TUİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklentinin üzerinde çıktığına ve Merkez Bankası’nın 2015 ve 2016 yıllık enflasyon hedeflerini üç ay aradan sonra revize ederek yükselttiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, “Enflasyon üç aydır aralıksız yükseliyor. Nisan’da da bu eğilim sürdü. Uluslararası piyasalarda düşen petrol fiyatları yükselen döviz kurları nedeniyle iç piyasada enflasyonu baskılama özelliğini yitirdi. Bu etkide dolar kurundaki yükselişin yanı sıra petrol ürünleri üzerindeki yüksek vergilerin de payı var. Önümüzdeki aylarda faiz oranlarının düşmesi daha zor görünüyor.” dedi.

Nisan’da aylık enflasyonun ÜFE’de 1,43, TÜFE’de 1,63 olmasını değerlendiren Zeytinoğlu, “Bu oranlar ne yazık ki yüksek. Önümüzdeki dönemde bugün yıllık 4,8 olan ÜFE ve yıllık 7,91 olan TÜFE’ye yaklaşırsa enflasyonla mücadele programının tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir.” dedi.

Paylaş