KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Sanayi Üretimindeki Artış Bizleri Umutlandırdı

Paylaş

TUİK tarafından açıklanan Şubat ayı sanayi üretimindeki yüzde 5,8’lik artışı değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Yılın ikinci ayında yüzde 5,8 olarak gerçekleşen sanayideki büyüme bizleri umutlandırdı. Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 7,7, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 6,2, ana metal sanayi sektörü endeksinin yüzde 4,5 ve enerji sektörü endeksinin yüzde 5,1 artması üretimde olumlu bir gelişmeye işaret ediyor.” dedi.

Sanayileşmenin önemine sık sık vurgu yaptığını söyleyen Zeytinoğlu “Son üç aydır artış eğiliminde olan sanayideki büyümenin yılın başından bu yana açıklanan reform paketleri ve desteklerle daha da ivme kazanacağını bekliyoruz.” dedi.

Ülkemizde sanayileşme oranının artırılması gerektiğine dikkat çeken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Üretimin gerilediği ortamda sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi yakalayamayız. Bugün global ekonominin durgun olduğu bir dönemde başta ABD ve Avrupa olmak üzere Çin de sanayileşme oranını artırmak için çaba harcıyor. Aslında geçtiğimiz yüzyıla baktığımızda böyle dönemler fırsatları da beraberinde getiriyor. Yeterli bilgi birikimi ve inovatif yeteneği olan firmalarımızın yatırım yapabilecekleri bir dönemden geçiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ayhan Zeytinoğlu “Ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlerde aslında firmalar yatırıma isteksiz oluyorlar.  Bilgisi ve tecrübesi olan ve ayrıca inovatif yeteneği olan firmalarımızın tam da yatırım yapmaları için bir ortam olduğunu düşünüyoruz. Yeni Ar-Ge reform paketi, yeni devlet destekleri de bunu destekliyor.”

Kocaeli gümrüklerinden gelen verileri de değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkan Ayhan Zeytinoğlu; “Mart ayında İlimizden 1,6 milyar dolar ihracat ve 3,6 milyar dolar ithalat yapıldı. İhracatımız bir önceki aya göre yüzde 26 arttı. Ancak ihracatımız geçen yılın Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşsa da geçen yıla göre yüzde 2,7 geriledi. Yine de İhracatın toparlanıyor olmasından mutluyuz.” açıklamasını yaptı.