KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, S&P’nin kredi notunu düşürme kararını acele bir karar olarak değerlendiriyor

22 Temmuz 2016

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu  Standard&Poors’un (S&P) Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu BB’ye düşürme, görünümünü ise ‘durağan’dan ‘negatif’e indirme kararına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “S&P tarafından alınan kararı çok aceleci buluyoruz. Ülkemizin kredibilite notunu düşürecek faktörlerden cari denge, bütçe ve büyüme rakamlarımıza bakıldığında endişe verici bir durum olmadığını görüyoruz. S&P dış finansman ihtiyacı olan ekonomiye sermaye girişinin kısıtlanabileceği gerekçesiyle bu kararı aldı. Oysa Cari açığımız düşüyor. Dolayısıyla bu verilerin derecelendirme açısından pozitif algılanması gerektiğini düşünüyor ve bunu acele bir karar olarak yorumluyoruz.” dedi.

Bu dönemde uluslararası kuruluşların Türkiye’ye destek vermesi gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Darbe girişimi Türk milletinin her kesimi tarafından demokrasiyi korumak adına birlikte gösterdiği mücadele ile hukuk düzeni çerçevesinde başarılı bir şekilde önlenmiştir. Hızlı ve zamanında alınan kararlarla ekonomik piyasalar çabuk toparlanmıştır. Merkez Bankası haftasonu rahatlatıcı tedbirler almışken bu kararı siyasi alınmış bir karar olarak görüyoruz. Derecelendirme şirketlerinin daha sabırlı davranarak samimi tavırda olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Olağan Üstü Hal Kararı ile Türkiye ekonomisinin zarar görmeyeceğini belirten KSO Başkanı, “Devletin aldığı bu kara vatandaşlarımızın güvenliği için. 3 ay süre için ilan edilen OHAL’in Anayasa’nın 120. Maddesi güvenlik ağırlıklı olduğu için ülkemiz ekonomisine uzun vadede olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Avrupa’nın göbeğinde Fransa’da olağanüstü hal dördüncü ayında.” açıklamasını yaptı.

Paylaş