KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Üretim artışı, bu yıl büyümeyi daha çok uyaracak

10 Mayıs 2016

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı sanayi üretimindeki yüzde 2,9’luk artışı değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Hafif bir yavaşlamaya rağmen Mart ayında yüzde 2,9 olarak gerçekleşen sanayi üretimindeki büyümeyi olumlu karşılıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ise sanayi üretimindeki büyümenin ortalama yüzde 4,8 artış gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde bu artış yüzde 1,2 idi. Sanayideki bu büyüme rakamının ilk çeyrek büyümemize olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ve geçen yılın ilk çeyreğine oranla daha fazla bir büyüme gerçekleştireceğimizi bekliyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu yaptığı açıklamada “Takvim etkiden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine baktığımızda, 2016 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ara malı imalatı sektörü endeksi yüzde 2,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,6 arttığını görüyoruz. Ülkemizde sanayileşme oranının artırılması ile sürdürülebilir büyüme yakalayabiliriz.” dedi.

-Kocaeli Gümrüklerine göre Kocaeli ihracatı yüzde 17 azalarak 1,3 milyar dolar ve ithalatı yüzde 9,8 azalarak 3,4 milyar dolar gerçekleşti.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız rakamlara göre Nisan ayında İlimiz sanayi kuruluşlarının ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 1,3 milyar dolar ve ithalatı ise yüzde 9,8 azalarak 3,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın başından itibaren artış eğiliminde olan Kocaeli ihracatının tekrar yükselişe geçmesini ve ihracattaki artışın süreklilik kazanmasını istiyoruz.” dedi.

Paylaş