KSO Başkanı: “Kocaeli Sanayi Kuruluşlarının Kapasite Kullanım Oranı Geçen Yıla Göre Düşmüş Olmasına Rağmen Türkiye Genelinde Artış Oldu”

26 Nisan 2016

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre Nisan ayı kapasite kullanım oranı sonuçlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayı kapasite kullanım oranı bir önceki yıla göre; Türkiye’de yüzde 74,1’den yüzde 75,3’e 1,2 puan artarken, Kocaeli’de yüzde 71,8’den yüzde 71,1’e 0,7 puan geriledi. Bununla birlikte bir önceki aya göre; Türkiye’de yüzde 74,3’den yüzde 75,3’e bir puan ve Kocaeli’de yüzde 70,4’den yüzde 71,1’e 0,7 puan arttı. Geçen yıl Mayıs ayından bu yana yüzde 71’in altında seyreden Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı nihayet yüzde 71’in üzerine çıktı.” açıklamasını yaptı.                                                      

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye ve Kocaeli sanayi kuruluşlarının Nisan ayı kapasite kullanım oranları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Nisan ayı kapasite kullanım oranı bir önceki yıla göre; Türkiye’de yüzde 74,1’den yüzde 75,3’e 1,2 puan artarken, Kocaeli’de yüzde 71,8’den yüzde 71,1’e 0,7 puan geriledi. Bununla birlikte kapasiteler bir önceki aya göre; Türkiye’de yüzde 74,3’den yüzde 75,3’e bir puan ve Kocaeli’de yüzde 70,4’den yüzde 71,1’e 0,7 puan arttı.  İlimiz sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı son on aydır ortalama yüzde 70,5 düzeyindeydi. Kocaeli’de kapasitelerin Türkiye ile birlikte Nisan ayında artışa geçtiğini memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu “İlimizdeki firmalardan gelen bildirimlere göre, kapasite kullanım oranları geçtiğimiz on ay boyunca ortalama yüzde 70,5 düzeyinde yatay bir seyir izliyordu. Nisan ayında mevsimsel olarak ve inşaat sektöründeki canlanmanın etkisiyle tekrar yükselişe geçtiğini görüyoruz. Sezonsal olarak önümüzdeki aylarda kapasitelerdeki bu artışın devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelinin kapasite kullanım oranını değerlendiren KSO Başkanı “Ülkemiz sanayisinde Nisan ayında kapasiteler yüzde 75,3 ile bir önceki aya göre 1 puan ve bir önceki yıla göre 1,2 puan artış gösterdi. Alt sektörleri incelediğimizde otomotiv sanayinde ve makine sektöründe kapasite kullanım oranlarının yüzde 80 düzeyine çıktığını görüyoruz. Kapasite kullanım oranlarının artması ekonomide canlanma sinyalleri veriyor.” dedi.

Paylaş