KSO Başkanı Zeytinoğlu ağustos ayı sanayi üretimini değerlendirdi

13 Ekim 2020

TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayi üretimindeki yıllık yüzde 10.4’lük artışı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, “Sanayi üretim endeksi ağustosta aylık yüzde 3.4, yıllık yüzde 10.4 arttı. Ağustos’ta, Avrupa’daki toparlanmaya da bağlı olarak sanayi üretiminde geçmiş yılların potansiyelinin yakalanacağını bekliyorduk. Yıllık gerçekleşen yüzde 10.4’lük artış pandemi öncesi seviyeyi de aşmış durumda. Üretimdeki bu performansı çok olumlu değerlendiriyoruz. Bu artışa yüzde 11.4 ile imalat sanayiden güçlü bir katkı gelmesini de çok değerli buluyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, “Sanayi üretiminde gerçekleşen yüzde 10.4’lük artış, üçüncü çeyrek büyümesinde olumlu veriler göreceğimize işaret.” dedi.

Sektörlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Alt kalemlere baktığımızda, ağustos ayında imalat sanayi sektöründe yıllık yüzde 11.4, ara malı üretiminde yıllık yüzde 13.6, sermaye malı üretiminde yıllık yüzde 10.3, orta ileri teknoloji ürün üretimindeki yüzde 17.4’lük artışlar olduğunu görüyoruz. Bu kalemlerdeki yüksek artışları olumlu buluyoruz.” dedi.

Eylül ayında da üretimdeki artışın devam edeceğini beklediklerini söyleyen Zeytinoğlu, “Eylül’de ihracatımız 16 milyar doların üzerine çıkarak yılın başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Benzer şekilde kapasite kullanım oranlarında da artışlar oldu. Bunların üretime de yansıyacağını ve eylül ayında da artışın devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Paylaş