KSO Başkanı Zeytinoğlu bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

15 Şubat 2022

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ocak ayı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulundu

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ocak ayı bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, “Ocak ayında bütçe gelirleri 176 milyar TL, bütçe giderleri 145.95 milyar TL olarak gerçekleşti. Giderlerdeki artış yüzde 28.3 olurken, gelirlerde yüzde 96.4 ile daha yüksek bir artış oldu. Bütçe gelirlerindeki artışın giderlerdeki artışın üzerinde olması dolayısıyla bütçenin ocak ayında 30.04 milyar TL fazla verdiğini görüyoruz” dedi.

BÜTÇEYİ DESTEKLEDİ

Vergi gelirlerinde ocak ayında gerçekleşen yüzde 86.1’lik artışın bütçeyi önemli ölçüde desteklediğini söyleyen Zeytinoğlu, alt kalemlerine ilişkin değerlendirmesinde, “Bütçeye en fazla katkı sağlayan vergi gelirleri ocak ayında yüzde 86.1’lik artışla 147.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Vergi gelirlerindeki artışın temelinde KDV, kurumlar vergisi gelirleri artışları ve ocakta ithalatın artmasıyla ithalden alınan KDV’deki artış olduğunu görüyoruz. Ocak ayında; gelir ve kazanç üzerinden alınan vergilerde yüzde 130.3’lük, dahilde alınan KDV’de yüzde 79.5’luk, ÖTV’de yüzde 37.8’lik artışlar oldu. Ocak ayında ithalatın artmasıyla, ithalden alınan KDV’de de yüzde 109.2’lik artış olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.